Priprava
■ BLITVINO TESTO. Blitvo na hitro skuhamo.
■ Večji pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Kuhano blitvo nekoliko ohladimo, potem pa jo drobno sesekljamo. Dodamo moko, olje, kislo smetano, jajca in malo soli. Vse skupaj na hitro stepemo, nalijemo v pekač, po vrhu pa poravnamo. Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 10 minut.
■ Pečeno testo skupaj s peki papirjem položimo na vlažno kuhinjsko krpo. Vse skupaj zvijemo in počakamo, da se testo ohladi.
■ NADEV. Šunko čimbolj drobno narežemo ali pa jo sesekljamo. Nato ji primešamo kremni sir, kislo smetano, sol in sveže mleti poper.
■ Testo odvijemo, peki papir odstranimo. Rolado enakomerno premažemo z nadevom, nazadnje pa jo zvijemo. Zvito hranimo v hladilniku do serviranja.
Serviranje
Blitvina rolada s kremnim sirom in šunko je hladna predjed.
Nadomestek
■ Blitvo lahko nadomestimo ali kombiniramo s špinačo, z mladimi koprivami ali z mladimi listi rdeče pese.
■ Kremni sir zlahka pripravimo tudi doma, če
domač grški jogurt odcejamo še kakšno uro.
Izboljšanje
Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Nasveti
■ Pri nakupu izbiramo mlado, a ne predrobno blitvo, ki še ni razvila svojega okusa. Za 500 g kuhane blitve potrebujemo pribl. 1,2 kg presne. Blitvo pred pripravo temeljito operemo, saj se v brazdastih listih pogosto skrivajo zrnca peska.
■ Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (in dražja) ekstra deviška olja, ki med pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Zelo priljubljeno je ekstra deviško olivno olje, naprodaj pa so tudi številna druga.
Pojasnila
■ Blitvo v grobem ločimo na dve sorti, na listnato in rebrasto. Prav pri rebrasti pogosto napačno mislimo, da gre za staro listnato sorto z izrazitimi stebli oziroma peclji. Listnata blitva ima velike, široke in mesnate liste, steblo pa je opazno krajše in manj mesnato kot pri rebrasti blitvi. Pri nakupu blitve smo zato pozorni na njeno svežino in sočnost, ne pa na debelino stebla ali velikost listov.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Kremni sir (tudi sirček; cream cheese) je mlečni izdelek iz skute, z dodatkom smetane, pravzaprav polnomastna skuta. Priljubljena, spretno promovirana in nekoliko precenjena predstavnika kremnega sira sta maskarpone (mascarpone) in sirček Philadelphia.
Različice
gl.
rolada (številne
različice, pretežno sladke);
špinačna rolada s kremnim sirom in šunko ipd.
Ideje
■ gl. blitva (številne
ideje);
jajce (številne
ideje);
kremni sir (številne
ideje); šunka (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Blitvo najbolje* začinjamo z (abecedno): čebulo*, česnom*, čiliji, črnim poprom, gorčico, ingverjem, karijevim praškom, kisi*, koriandrom, limonami* (sokom, lupinico), mleto rdečo papriko (sladko, prekajeno), muškatnim oreščkom, rimsko kumino, sojino omako ali/in s timijanom.
Opombe
■ Razlika med mehko (gladko) in ostro moko ni v tipu moke (vsebnost mineralov/pepela), ampak v načinu mletja oziroma velikosti delcev moke.
■ Ovrženo je zakoreninjeno prepričanje o škodljivem pogrevanju špinače.
Opozorila
Pri nakupu kremnega sira smo še posebej pozorni na ceno, saj se ta med posameznimi proizvajalci razlikuje za skoraj 300 %.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
blitvina rolada s kremnim sirom in šunko (izvirno: slana rolada od špinata ili blitve)
Sanje Mijać, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri