■ Liste listnatega testa zložimo enega poleg drugega; odtajamo jih pri sobni temperaturi. ■ Blitvo očistimo, operemo in grobo sesekljamo. ■ Čebulo očistimo, operemo in zrežemo na tanka kolesca.
Priprava
■ V ponvi segrejemo 3 žlice olja in 60 gramov masla. Na maščobo stresemo narezano čebulo in sesekljane orehe, vse skupaj pa med mešanjem pražimo 3 minute. ■ Prepraženi čebuli in orehom dodamo blitvo, pokrijemo in dušimo 2 minuti. Odstavimo in ohladimo. ■ Sir zdrobimo, orehe pa grobo sesekljamo. ■ Ohlajeni blitvi primešamo nadrobljen sir, žlico mleka in 1 jajce. Mešanico začinimo s soljo, sveže mletim poprom in z mleto papriko. ■ Preostalo maslo stopimo in zmešamo s 4 žlicami mleka, preostalim oljem in jajcem. Z mešanico premažemo liste testa, ki jih položimo drugega na drugega. ■ Pečico segrejemo na 200 °C. ■ Pekač namažemo z maslom. ■ Testo na pomokani delovni površini razvaljamo v pravokotnik 30 krat 40 centimetrov. ■ Mešanico blitve porazdelimo po testu, potem pa testo zvijemo in položimo v pekač. ■ Rumenjak zmešamo s preostalim mlekom, z mešanico pa premažemo zavitek. Pekač za 35 minut potisnemo na srednje vodilo v segreti pečici, da se zavitek zlato rjavo zapeče.
Serviranje
Pečen blitvin zavitek z orehi ali listnat zavitek z blitvo, feto in orehi narežemo in ponudimo z jogurtom ali s kislim mlekom.
Nadomestek
■ Po večini receptov za blitvo lahko pripravimo tudi špinačo, mlade koprive in mlade listerdeče pese. ■ Mlado čebulo izven sezone nadomestimo z ustrezno težo šalotke.
Nasveti
■ Ko kupujemo mlado čebulo, izbiramo plodove s čvrstimi belimi glavicami in svežim zelenjem. ■ Jed bo rahla in krhka, če listnato testo med pripravo ohranimo kar se da hladno.
Triki
Listnato testo se med peko lepo dvigne, če pekač oplaknemo z mrzlo vodo. Podoben učinek dosežemo, če med peko položimo v pečico skodelico z vodo.
Pojasnila
■ Feta je beli grški sir, narejen iz ovčjega, lahko tudi iz mešanice ovčjega in kozjega mleka. Za sir sta značilna rahlo kiselkast okus in nezgrešljiva aroma. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Jedi z listnatim testom so najboljše sveže pečene. Če jih hranimo v izklopljeni pečici s priprtimi vratci, ostanejo slastne in tople vsaj še 30 minut.
Opozorila
■ Blitvo uporabimo čimprej. V hladilniku jo hranimo do 12 ur, saj se po tem času nitrati v njej začnejo pretvarjati v škodljive nitrite. Gl. tudi zdravilni učinki. ■ Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejeno feto slabše kakovosti iz kravjega mleka prepoznamo po tem, da umetno beljen sir po nekaj dneh postane rumen.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Blitvo uvrščamo med varovalna živila, čeprav vsebuje tudi škodljivo oksalno kislino, ki je skoncentrirana v pecljih. Zato te pred pripravo, razen pri povsem mladi rastlini, odstranimo. ■ Orehe uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Vsebujejo tudi nenasičene maščobne kisline, ki znižujejo raven negativnega holesterola v krvi. Pomagajo že 3 orehi dnevno.
Zanimivosti
Pred številnimi starejšimi slovenskimi hišami stoji oreh. Navada sajenja oreha na domače dvorišče je znana iz časov starih Slovanov, ki so verjeli, da je oreh sveto drevo, ki varuje pred nesrečo.
Viri
■ dopolnjen recept blitvin zavitek z orehi ali listnat zavitek z blitvo, feto in orehi iz knjige Orientalska kuhinja, Kuhinja izbranih okusov, Učila International, Tržič 2006 ■ številni različni viri
” Po večini receptov za blitvo lahko pripravimo tudi špinačo, mlade koprive in mlade liste rdeče pese. “
” Jedi z listnatim testom so najboljše sveže pečene. “
” "Čas priprave" ne vključuje časa odtajevanja testa. “
Sorodni recepti
Pečeni ohrovt z arašidovo sojino omako
Priljubljeni zimski zelenjavi dodamo nekaj eksotičnega oz. azijskega priokusa. Odličen je v kombinaciji s to omako. ...