Priprava
■ Breskve olupimo, razpolovimo in izkoščičimo. Vsako polovico zrežemo na 4 krhlje. Če uporabimo kompot, breskve odcedimo in narežemo kakor je zapisano.
■ Pekač (35x27x6 cm) obložimo s peki papirjem. Pečico prižgemo brez ventilacije na 175 stopinj.
■ BISKVIT. Beljake s ščepcem soli stepemo v čvrst beljakov sneg. Rumenjake, sladkor in vanilijev sladkor stepamo 3-5 minut. Da dobimo gosto, bledo peno. Med nadaljnjim stepanjem postopoma prilijemo vodo in olje.
■ Moko in pecilni prašek presejemo v skledo. Premešamo in stresemo na rumenjakovo mešanico. Vse skupaj premešamo z metlico, da dobimo gladko testo. Brez grudic. Nazadnje nežno (!) vmešamo beljakov sneg.
■ Testo nalijemo v pekač, ki ga položimo v ogreto pečico za 20–25 minut. Gl.
nasveti.
■ SMETANOV PUDING. V manjšem loncu pristavimo po 2/3 mleka in sladkorja. Preostalo tretjino mleka gladko zmešamo s praškom za puding. Ko mleko zavre, primešamo tekoči prašek med nenehnim mešanjem z metlico. Mešamo in kuhamo kake 3 minute, da se puding zgosti.
■ Kuhan puding odstavimo in takoj (!) vmešamo kislo smetano s pomočjo ročnega mikserja. Odstavimo.
■ Pečen biskvit zvrnemo na ustrezno veliko desko, ki jo položimo na pekač. Papir previdno odstranimo, biskvit pa ohladimo.
■ Ohlajen biskvit položimo nazaj v pekač. Stran, na kateri je bil papir, naj bo obrnjena navzgor. Breskve razdelimo po ohlajenem biskvitu. Tako, da med njimi ostane prostor za kremo. Če nam kakšen košček ostane, je za dekoracijo. Po biskvitu in breskvah enakomerno nalijemo kremo. Kolač hladimo kakih 20 minut.
■ Topel, še bolje, mlačen kolač položimo v hladilnik za 60 minut.
■ Ko je kolač dobro ohlajen in prepojen stepemo smetano. Enakomerno jo razmažemo po kremo. Kolač položimo nazaj v hladilnik vsaj še za 30 minut. Raje za uro, dve.
Serviranje
Ohlajen
biskvitni kolač z breskvami, pudingom in smetano narežemo na kocke in ponudimo.
Nadomestek
Breskve in nektarine sodijo v isto skupino sadja. Nektarine so manjša, aromatičnejša in sočnejša različica z gladko kožico. Sveže breskve nadomestimo izven sezone z breskvami iz kompota. Potrebujemo pribl. 950 g breskev, brez soka.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Olje za biskvit nadomestimo z enako količino stopljenega masla.
■
Improvizirajmo. Breskve najbolje odišavljamo z (abecedno): cimetom, citronkami, ingverjem, limonami (lupinica, sok), meto, pomarančami (lupinica, sok) ali/in z vanilijo. Ali pa jih mariniramo z malo češnjevega žganja (kirš), jabolčnega žganja (kalvados), konjaka, pomarančnega likerja (
Cointreau, Grand Marnier), ribezovega likerja (
cassis) ali ruma. Samo za odrasle, seveda.
Nasveti
Biskvit je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega ali pa se ga drži le nekaj drobtinic. Biskvit se med hlajenjem še nekoliko peče. Zato pazimo, da ga ne presušimo. Če izvlečemo vlažen zobotrebec, čas pečenja podaljšamo za 5 minut, nato preizkus ponovimo.
Pojasnila
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
Različice
Ideje
gl. breskve (številne
ideje); kisla smetana (številne
ideje); mleko (številne
ideje); smetana za stepanje (številne
ideje)
Opozorila
■ Sladkor, belo moko in sol uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Smetano uživamo zmerno, vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
biskvitni kolač z breskvami, pudingom in smetano (izvirno: osvježavajući kolač sa breskvama; pfirsichkuchen mit pudding)
Elma Pandžić, z bloga
HANUMA KOCHT (nem.; bos.)
■ številni različni viri