Priprava
■ Tortni model (24 cm) namažemo z maslom in obložimo s peki papirjem; gl.
foto strip.
■ BISKVIT. Moko in pecilni prašek presejemo in premešamo. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Jajca stepamo pri največji hitrosti 1 minuto. Dodamo sladkor in vanilijev sladkor, potem pa vse skupaj stepamo še 2 minuti. Dodamo moko, vse skupaj pa stepemo pri najnižji hitrosti. Testo nalijemo v model, ki ga položimo na spodnjo tretjino pečice za pribl. 28 minut.
■ Pečeni biskvit vzamemo iz pečice. Obroč tortnega modela odstranimo, biskvit pa brez podlage položimo na rešetko, obloženo s peki papirjem. Da se povsem ohladi.
■ JOGURTOVA KREMA S SKUTO IN JAGODAMI. Jagode operemo, odcedimo, očistimo in narežemo na kockice. Želatino zmehčamo po navodilu z vrečke. Smetano stepemo, da se na površini tvorijo mehki vršički.
■ Jogurt zmešamo s skuto, sladkorjem, limonovim sokom in z vanilijevim sladkorjem. Želatino ožamemo in jo stopimo po navodilu z vrečke. 4 žlice kreme zmešamo s stopljeno želatino, potem pa vmešamo preostalo kremo. Ko se začne krema strjevati, vmešamo stepeno smetano.
■ Z ohlajenega biskvita pazljivo odstranimo peki papir, potem pa ga razpolovimo. Spodnjo polovico enakomerno obložimo s polovico nakockanih jagod. 1 cm do roba. Jagode premažemo s polovico kreme, nanjo pa položimo zgornji del biskvita. Tudi tega enako obložimo s preostalimi jagodami in premažemo s preostalo kremo. Biskvitna torta z jogurtovo kremo s skuto in jagodami gre na hlajenje v hladilnik za najmanj 3 ure.
■ (tik pred serviranjem) Belo čokolado nadrobimo na kocke, ki jih stopimo nad
vodno kopeljo. Jagode operemo, odcedimo in posušimo. Nesoljene pistacije drobno sesekljamo. Posušene jagode do polovice potopimo v belo čokolado, potem pa čokoladni del potopimo v sesekljane pistacije. Počakamo, da se bela čokolada strdi.
■ Jagode položimo po torti, po kateri nazadnje potresemo preostale sesekljane pistacije.
Serviranje
Dekorirana
biskvitna torta z jogurtovo kremo s skuto in jagodami je sočna sladica pripravljena za rezanje in serviranje.
Nadomestek
Če del moke za biskvit nadomestimo z jedilnim škrobom ali/in s praškom za puding, dobimo bolj nežno teksturo, pa še (pudingov) priokus.
Izboljšanje
■ Biskvitno testo je okusnejše, če mu primešamo nekaj masla. Ponavadi vzamemo pol toliko masla, kot je v receptu sladkorja, nikakor pa naj masla ne bo več kot 2/3 teže sladkorja. Maslo stopimo in ohladimo do mlačnega, vmešamo pa ga komaj potem, ko smo jajčni mešanici že gladko primešali presejano moko z morebitnimi dodatki.
■ Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
■ Odcejene jagode lahko mariniramo z limonovim sokom, ribezovim likerjem (cassis), s pomarančnim likerjem (
Cointreau, Curaçao, Grand Marnier), češnjevim žganjem (kirš), z janeževim žganjem (
sambuca) ali s konjakom. Marinirane dobro odcedimo.
Nasveti
Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
Pojasnila
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Bela čokolada ne sodi med čokolade, saj ne vsebuje kakavovega testa. Lahko je sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oz. tablic in kapljic.
Različice
gl.
jagodna torta (številne
različice);
mandljeva torta z maskarponejevo kremo in jagodami;
skutina torta (številne
različice);
skutina torta z belo čokolado in jagodami;
skutina torta z jagodami;
torta (
splošno);
torte (številne
različice) ipd.
Ideje
gl.
jagode (številne
ideje);
jogurt (številne
ideje); skuta (številne
ideje)
Opombe
Pri kisanju se sestava mleka precej spremeni. Beljakovine se delno razkrojijo in postanejo lažje prebavljive, iz sladkorja pa se razvije osvežilna mlečna kislina, ki ureja prebavo in pospešuje delovanje trebušne slinavke.
Opozorila
■ Biskvitno testo lahko hitro preveč stepemo, zato je najbolje, da sestavine mešamo ročno. Z metlico, le toliko, da se sestavine dobro povežejo v gladko testo enotne barve. Na ta način dosežemo, da na površini pečenega biskvita ni razpok ali pa jih je manj. Pa tudi površina biskvita tako pripravljenega biskvita je (skoraj) ravna in je ni potrebno obrezovati.
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
■ Na embalaži jogurta pogosto zasledimo oznake, ki so značilne za vse jogurte, z njimi pa proizvajalci le privabljajo k nakupu in zavajajo kupce. Takšne oznake so:
iz pasteriziranega mleka, fermentirano mleko, vsebuje jogurtove kulture in/ali
vsebuje mlečne beljakovine.
Zanimivosti
Jagode botanično uvrščamo v družino vrtnic.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
biskvitna torta z jogurtovo kremo s skuto in jagodami (izvirno: torta od jogurta i svježeg sira s jagodama) s portala
Dr.Oetker (hrv.)
■ številni različni viri