Priprava
■ BISKVIT. Jajca in sladkor stepamo, da se masa poveča za 4-krat, obenem pa dobimo bledo, gosto peno. To terja 10–15 minut stepanja.
■ Tortni model (24 cm) namažemo z maslom in potresemo z (ostro) moko. Odvečno moko otresemo. Pečico prižgemo na 180 stopinj.
■ Moko, pecilni prašek in sol presejemo v drugo skledo in dobro premešamo. Mešanico stresemo na jajčno peno, vse skupaj pa nežno, a temeljito zmešamo z leseno kuhalnico. Testo nalijemo v model, ki ga položimo v ogreto pečico za pribl. 40 minut.
■ Pečeni biskvit ohladimo na mrežici.
■ PENA IZ ČRNEGA RIBEZA. Želatino namočimo v malo hladne vode, da se zmehča.
■ Črni ribez pristavimo s sladkorjem. Počasi ga segrevamo med občasnim mešanjem, da se sladkor stopi. Tedaj želatino dobro ožamemo in jo položimo na ribez. Premešamo, da se stopi, odstavimo in ohladimo.
■ V večji skledi zmešamo grški jogurt in sladkor v prahu. Sladko smetano stepemo, da se tvorijo mehki vršički na površini.
■ Jogurtu primešamo ribez, da dobimo enobarvno mešanico. Nazadnje nežno vmešamo stepeno smetano z leseno kuhalnico.
■ Ohlajeni biskvit razpolovimo. Spodnjo polovico položimo v tortni model (26 cm). Premažemo jo s polovico ribezove pene. Nanjo položimo drugi kos biskvita, ki ga premažemo s preostalo peno. Model položimo v hladilnik za 2 uri.
■ Tik pred serviranje stepemo smetano in sladkor v prahu. Model vzamemo iz hladilnik in odstranimo obod. Smetano enakomerno razmažemo po vrhu torte. Torto dekoriramo s črnim ribezom.
Serviranje
Biskvitna torta s peno iz črnega ribeza, res nepozabno sladkanje. K sladici ponudimo sladkor v prahu in gosto cedilce. Da si vsak postreže po okusu.

Nadomestek
Grški jogurt zlahka pripravimo kar doma. Ali pa čvrsti jogurt iz lončkov dobro odcedimo v gostem cedilu, obloženem z gazo.
Izboljšanje
■ Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. Nakup dragega mlinčka pa je opravičljiv, le če pogosto delamo z moko. Sicer raje kupujmo sveže mleto moko iz preverjenega mlina.
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora. Gl.
pojasnila.
Pojasnila
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Gl.
izboljšanje.
■ Črni ribez (
Tibes nigrum) je do 1,5 m visoka grmičasta rastlina, ki ga gojimo zaradi užitnih črnih jagod. Užitne so surove, najpogosteje pa iz njih pripravljamo različne marmelade, džeme in sirupe.
■ Grški jogurt je
kralj jogurtov, ki ga proizvajajo iz kravjega ali ovčjega mleka, tako da iz jogurta v posebnih posodah odcedijo sirotko. Pri tem jogurt izgubi znaten del sladkorja in kalorij (57/100 g), je lažje prebavljiv, vsebuje dvakrat več proteinov kot navadni jogurt in je primeren za ljudi z laktozno netoleranco. Priljubljen je zaradi goste in kremaste teksture.
Različice
Ideje
gl.
grški jogurt (številne
ideje); ribez (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje);
torta (
splošno)
Opombe
Za pripravo grškega jogurta porabijo trikrat več mleka, kot za običajnega. Zato je dražji.
Opozorila
■ Sladkor, belo moko in sol uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Smetano uživamo zmerno, vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
Zanimivosti
■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši: bele kokoši nosijo bela jajca, rjave pa rjava. Barva lupine ne vpliva na kakovost jajc oziroma na njihovo hranilno vrednost. Rjava jajca imajo manj porozno lupino in se obdržijo dlje časa.
■ Najstarejši ohranjeni pisni vir za (hruškovo) torto najdemo v rokopisni kuharici iz 16. st.
■ Črni ribez so gojili v Rusiji že v 11. st.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
biskvitna torta s peno iz črnega ribeza (izvirno: blackcurrant mousse cake)
Anna Chwistek, z bloga
SERVING DUMPLINGS
■ številni različni viri