■ Jagode očistimo, večje razpolovimo ali zrežemo na četrtine. ■ Pečico segrejemo na 175 °C. ■ Pekač (25 x 35 centimetrov) obložimo s peki papirjem. ■ Vse sestavine – razen sadja in beljakov, z električnim mešalnikom zmešamo v gladko zmes. ■ Beljake stepemo v čvrst beljakov sneg, ki ga z občutkom vmešamo v moknato mešanico. ■ Biskvitno testo n alijemo v obložen pekač, potresemo s sadjem in za 50 minut postavimo v segreto pečico. ■ Pečen biskvit z jagodami vzamemo iz pečice in ohladimo.
Serviranje
Ohlajen biskvit z jagodami narežemo in potresemo s sladkorjem v prahu.
Nadomestek
■ Beli sladkor lahko nadomestimo z različnimi vrstami medu, z javorovim sirupom ali z zgoščenim jabolčnim sokom, lahko pa tudi z dietnimi sladili, kot so natren, dietni med ali fruktoza. ■ Del (vrtnih) jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
Izboljšanje
■ Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. ■ Biskvitno testo hladimo vsaj 2 do 6 ur, še bolje čez noč. Čim dlje biskvitno testo po pečenju počiva, lepše ga režemo na plasti. ■ Sladice iz biskvitnega testa so povečini najboljše tisti dan, ko so narejene. ■ gl. nadomestek
Nasveti
■ Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže. Bolj drobne imajo običajno intenzivnejši okus, najbolj aromatične pa so gozdne jagode. ■ Jagode vselej najprej očistimo, potem pa operemo. V vodi jih ne namakamo, ampak jih le na hitro oprhamo pod tekočo hladno vodo. Na ta način ostanejo čvrste in sočne. ■ Če biskvitno testo stepamo ročno, z metlico, kotliček med stepanjem postavimo nad vodno kopel, pri tem pa pazimo, da se dno kotlička ne dotika vrele vode. ■ Za rahlo biskvitno testo je zelo pomemben nežno vmešan čvrst beljakov sneg.
Triki
Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravljamo z beljaki, ogretimi na sobno temperaturo. Najbolje, da jajca iz hladilnika vzamemo 2 uri pred začetkom stepanja.
Pojasnila
■ Glavne sestavine pecilnega praška so soda bikarbona, vinski kamen in škrob. V testo ga vedno presejemo skupaj z moko, da se enakomerno razporedi po testu. ■ Pri pečenju biskvitnega testa je zelo pomembna ustrezna temperatura v pečici. Večina virov kot idealno navaja temperaturo 170 do 200 °C. Če je pečica prevroča, se (pre)hitro naredi skorjica, ki preprečuje naraščanje testa. Če pa pečica ni zadosti vroča, se skorjica ne naredi, in iz testa uhaja v beljakov sneg umešan zrak, ki je v tem primeru rahljalno sredstvo. ■ Pravilno pripravljeno in pečeno biskvitno testo se ob pritisku s prstom sicer vda, a se takoj zatem spet izravna.
Če imamo jagode na domačem vrtu, jih moramo vsake 2 do 3 leta presaditi na novo gredico. Staro gredico lahko znova uporabimo komaj čez 4 leta.
Opozorila
■ Jagodičevje se hitro kvari, zato sveže nabranega oziroma kupljenega (u)porabimo čimprej. V hladilniku njegova neponovljiva aroma preprosto izhlapi. ■ Beli sladkor (gl. nadomestek) in belo moko uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
Zdravilni učinki
(domnevni) Jagode uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
zanimivosti in vraže ■ Jagode so zaradi svoje srčaste oblike že od nekdaj simbol Venere, boginje ljubezni. ■ V starih časih so si ljudje želeli, da bi sanjali o jagodah. To je bil namreč dober znak. Denimo, če je o njih sanjala mlada žena, je bila lahko prepričana, da bo rodila veliko otrok, samih fantov.
Viri
■ dopolnjen recept biskvit z jagodami ■ številni različni viri
” Če biskvitno testo stepamo ročno, z metlico, kotliček med stepanjem postavimo nad vodno kopel. “
” Jagode vselej najprej očistimo, potem pa operemo. V vodi jih ne namakamo, ampak jih le na hitro oprhamo pod tekočo hladno vodo. “