Priprava
■ Vanilijev strok podolžno razpolovimo in izpraskamo semena. Želatino namočimo v malo hladne vode za 5–7 minut.
■ Smetano, mleko in sladkor počasi segrevamo in zavremo. Dodamo vanilijeva semena in strok in kuhljamo nekaj minut.
■ Kozico odstavimo, vanilijev strok pa zavržemo. Želatino ožamemo in jo vmešamo v vročo mlečno mešanico. Ko se stopi, primešamo liker. Mešanico ohladimo.
■ Ohlajeno mlečno mešanico nalijemo v skodelice ali modelčke. Pokrijemo jih s prozorno folijo in položimo v hladilnik vsaj za 4 ure.
■ Pistacije blago opečemo v suhi ponvi. Opečene ohladimo, ohlajene pa grobo sesekljamo.
■ (tik pred koncem hlajenja kreme) Jagode očistimo, očiščene pa zrežemo na debelejše rezine ali na četrtine; gl.
nasveti. Manjše lahko pustimo cele. Primešamo jim sladkor v prahu in počakamo 10 minut.
■ Ohlajeno panakoto zvrnemo na desertne krožnike. Obložimo jo z jagodami, pistacijami in z razcvetkanim bezgovim cvetom.
Serviranje
Bezgova panakota z jagodami in pistacijami ali
smetanova strjenka z jagodami in pistacijo je kremna in dišeča hladna sladica.
Izboljšanje
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
■ Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
Nasveti
■ Jagode stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi.
■ Bezgovo cvetje nabiramo maja in junija, stran od cest in mestnega smoga, v suhem in sončnem vremenu, vsekakor pa ob polni luni. Izbiramo samo popolnoma razcvetene primerke, z rumenim sladkastim prahom.
■ Smetanovo strjenko z lahkoto zvrnemo iz modelčkov, če modelčke za hip potopimo v vročo vodo ali pa jih z njo oblijemo.
Liker iz bezgovih cvetov
Pojasnila
■ Smetanova strjenka ali panakota (
panna cotta) je sama po sebi dokaj pusta sladica, razen če jo skuhamo s kakovostno vanilijo. V kombinaciji s sadnim prelivom pa se njen okus bistveno izboljša. Najboljši spremljevalec je doma narejen sadni preliv, še posebej s povsem svežim sadjem. Pripravimo ga povsem preprosto. Sadje, malo sladkorja ali medu in kakšno žlico sadnega soka, dobrega vina ali kakšno žličko žgane pijače ali likerja gladko razmešamo v multipraktiku ali/in pretlačimo skozi žičnato cedilo. Ali pa panakoto obogatimo s sezonskim sadjem, zlasti z jagodičevjem.
■ Vanilijev strok je plod vanilije (
Vanilla planifolia), rastline iz družine orhidej, ki se vzpenja kakor vinska trta. Do 20 cm dolge stroke brez vonja poberejo, ko so še zeleni in nezreli. Izpostavijo jih vročini, ki encimom omogoči, da sestavine v stroku pretvori v vanilin in druge dišeče snovi.
■ Pistacije so sinonim za oreške prave pistacije (
Pistacia vera). Drevo zraste do 12 m visoko, ima 10-20 cm dolge liste in lahko doseže starost do 300 let. Korenine lahko poženejo do 15 m globoko. Pistacije so 3- do 4-krat dražje od drugih oreščkov, zato ker drevo potrebuje kar 15-20 let, preden začne obilneje roditi.
Različice
Ideje
■ gl.
bezgovo cvetje (številne
ideje);
jagode (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje)
■ Z vanilijo najbolje* začinjamo/odišavljamo naslednja živila oz. jedi (abecedno): čaj, čokolado*, jajca, kavo*, kolače*, kreme, piškote*, sadje (zlasti poširano), sladoled* ali/in smetano*.
Opombe
■ Kakovost sladice je v največji meri odvisna od kakovosti smetane. Praviloma izbiramo med smetanami za stepanje, izognemo pa se slajenim smetanam.
■ Vanilijev strok je za žafranom druga najdražja začimba na svetu. V številnih spletnih trgovinah pa so kakovostni vanilijevi stroki naprodaj po zelo sprejemljivih cenah.
Opozorila
■ Smetano uživamo zmerno, vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane
Zanimivosti
Panakote (
panna cotta) v italijanskih kuharicah ne najdemo pred letom 1960. V deželi Piemont, od koder prihaja, so jo leta 2001 uvrstili med tradicionalne jedi. Avtorica je domnevno Madžarka s področju Langhe.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bezgova panakota z jagodami in pistacijami ali
smetanova strjenka z jagodami in pistacijo (izvirno: elderflower panna cotta with strawberries and pistachio)
Vy & Vu, z bloga
BEYOND SWEET AND SAVORY