Predpriprava
■ Vodo, mleko in maslo segrejemo od mlačnega do toplega.
■ Moko presejemo v večjo skledo. Prilijemo mlačno/toplo mešanico, dodamo
droži in sladkor. Premesimo z dlanmi ali strojno, da dobimo kompaktnejše testo. Tedaj dobro vgnetemo sol in postopoma še olje.
■ Skledo pokrijemo s prozorno folijo neposredno po površini. Pustimo ga vzhajati 5–6 ur pri sobni temperaturi ali v čez noč v hladilniku.
Priprava
■ Nizek okrogel pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 190 stopinj.
■ Vzhajano testo zvrnemo na pomokano delovno površino. Z dlanmi ga potlačimo v enakomeren krog, da je zunanji rob tanjši od sredine. Nasprotno kot pri pici. Na sredini je visoko 1,5–2 cm.
■ Testo za belokranjsko pogačo zarežemo 7 po dolžini in 7x po širini, da dobimo kvadratast vzorec. Pomeni, da najprej zarežemo po sredini, potem pa levo in desno še po 3x v enakomernih razmakih. Ne zarezujemo čisto do roba (!). Nato testo obrnemo za 180 stopinj in zarezovanje ponovimo.
■ Jajce razžvrkljamo in z njim premažemo testo. Potresemo ga z grobo soljo in s kumino. Testo položimo v okrogel pekač, tega pa položimo v ogreto pečico za pribl. 30 minut.
Serviranje
Belokranjska pogača z drožmi je najbolj okusna mlačna.
Nadomestek
Kislo smetano lahko nadomestimo s smetano za kuhanje.
Izboljšanje
Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. Nakup dragega mlinčka pa je opravičljiv, le če pogosto delamo z moko. Sicer raje kupujmo sveže mleto moko iz preverjenega mlina.
Nasveti
■ Odličen pripomoček za domačo peko kruha je močno ogreta šamotna plošča, debela 3-6 cm; debelejša je boljša in težja. Ploščo nam odreže pečar (pribl. 7 evrov), sami pa na njej obrusimo robove.
■ Če se želiš podrobneje seznaniti z dobrotami z drožmi, priporočam nakup knjige
Kruh z drožmi, Nataše Đurić, pionirke
drožiranja pri nas. Kot nadgradnjo pa enega od tečajev pri
Poloni in Eriku.
Pojasnila
■ Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke. Moko pred pripravo testa presejemo, da postane zračnejša oz. rahlejša.
■ Pečene dobrote z drožmi so v primerjavi s pekovskimi izdelki iz industrijskega kvasa lepšega videza, imajo hrustljavo skorjico, polnejši in kompleksnejši okus (
umami), boljše lastnosti hranjenja in lažjo prebavljivost. Ker se testo fermentira dlje časa in se sladkorji predhodno prebavijo, je občutek po zaužitju v želodcu lažji, jed pa ima zelo nizek
glikemični indeks. Gl. tudi
opombe.
■ Kumina (
Carum Carvi) so do pol centimetra dolga semena v obliki srpa. Značilen okus ji daje eterično olje karvon, ki ga je v semenih do 7 %. Limonen daje kumini svežino, ki jo zaznamo v strtih semenih; v mleti kumini se hitro razdiši.
Različice
Ideje
gl.
kvašeno testo (številne
ideje); moka (številne
ideje)
Opombe
Razlika med kruhom in pogačo je v tem, da pri kruhu za rahljalno sredstvo uporabljamo kvas, pri pogačah pa uporabljamo druga rahljalna sredstva ali pa jih sploh ne uporabljamo. Belokranjska pogača je bolj izjema. Zaradi tega so pogače tanjše oz. nizke; praviloma jih ne režemo, ampak lomimo z rokami.
Opozorila
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila; gl. nadomestek. Namesto naravnih vitaminov ji dodajo veliko manj hranilne umetne vitamine. Poleg tega za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
Zanimivosti
■ Za belokranjsko pogačo je značilna okrogla oblika, 7 x 7 zarez po testu in višina pečene 3–4 cm. Premazan je z jajcem, potresena pa s soljo ali/in s kumino. Belokranjsko pogačo so na področje Bele krajine zanesli Uskoki v 15. ali v 16. st. Prvič je zapisana v pisnem viru leta 1882, v knjigi Povest o Gorjancih, Janeza Trdine.
■ Droži so najstarejše vzhajalno sredstvo iz moke in vode. Peka kruha z drožmi naj bi se začela 4000 let pr.n.št., nekje v Egiptu. Gospodinja je domnevno pozabila košček testa in ga je uporabila pri naslednji peki. Opazila je, da je kruh veliko bolj okusen, sredica mehkejša, velikost kruha pa bistveno večja.
■ Kombajn potrebuje le 9 sekund, da požanje zadosti pšenice za 70 štruc kruha.
Viri
■ dopolnjen recept
belokranjska pogača z drožmi, po receptu in s fotografijami fb prijateljice
Barbare Lovše
■ številni različni viri