Priprava
■ BELJAKOVE REZINE Z LINO LADO KREMO. Klasičen črni pekač obrnemo za 180 stopinj. Na hrbtno stran položimo list peki papirja.
■ Ventilatorsko pečico segrejemo na 130 stopinj.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja kolača v hladilniku, 1–3 ure. Vključuje pa 110 minut sušenja beljakovega biskvita v pečici.
■ BELJAKOV BISKVIT, meringa. Beljake in ščepec soli stepamo, da se spenijo. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo sladkor. Stepamo, da dobimo gladek, sijoč beljakov sneg s stopljenim sladkorjem.
■ Vmešamo jedilni škrob in limonov sok.
■ Beljakov sneg enakomerno razmažemo po peki papirju. Po vrhu ga zgladimo. Pekač položimo v segreto pečico za 90–120 minut. Nazadnje pečico ugasnemo, beljakov biskvit pa ohladimo v pečici z rahlo priprtimi vratci.
Preprost preizkus, če so v snegu sladkorni kristalčki. Malo snega zajamemo med palec in kazalec in podrgnemo. Morebitne kristalčke začutimo.
■ LINO LADA KREMA. Rumenjake, sladkor in burbon vanilij sladkor stepamo, da dobimo gosto, bledo peno. Primešamo jedilni škrob in malo mleka.
■ Preostalo mleko zavremo.
■ Vrelo mleko odstavimo. Za nekaj žlic ga primešamo rumenjakovi mešanici. Nato mešanico nalijemo na vrelo mleko in dobro premešamo. Posodo znova pristavimo, vsebino pa zavremo pri srednji temperaturi. Kremo kuhamo med nenehnim mešanjem, da se zgosti.
■ Kuhano kremo takoj prelijemo v skledo. Pokrijemo jo s prozorno folijo neposredno (!) po površini. Ohladimo jo na sobno temperaturo.
■ BISKVIT. Ohlajen beljakov biskvit podolžno razrežemo dvakrat. Da dobimo 3 podolgovate rezine.
■ KREMA. Ko se ohladi, maslo sobne temperature penasto stepemo. Gladko ga vmešamo v ohlajeno kremo. Nazadnje vmešamo še
Lino Lado Gold Creamy sobne temperature.
Industrijsko smetano lahko nadomestimo s stabilno stepeno sladko smetano.
■ PREMAZ. Dolcela Šlag 5+ čvrsto stepemo.
■ ZLAGANJE. Prvi kos beljakovega biskvita položimo v podolgovat pekač ali na pladenj. Premažemo ga z 1/3 kreme, po kateri razmažemo slabo 1/3 premaza. Postopek ponovimo še dvakrat. S premazom tanko premažemo tudi stranice torte.
■ Kolač dobro ohladimo v hladilniku.
Serviranje
Dobro ohlajeno torto narežemo na
beljakove rezine z Lino Lado kremo, japonski veter. Pred tem ga lahko dekoriramo s stopljeno črno ali mlečno čokolado. In s sesekljanimi (opečenimi) lešniki.
Sorodni recepti
Beljakove rezine s kremo
Kuharski leksikon
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Beljakov sneg nam hitreje in lepo uspe z beljaki sobne temperature. Najhitreje jih segrejemo, če jih jajca iz hladilnika preložimo v toplo vodo za 5 minut.
■
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
Beljakove rezine s kremo
■
Lino Lada je skupina kremnih namazov hrvaške Podravke. Praviloma ne vsebujejo konzervansov in glutena. Najbolj priljubljeni so
Lino Lada milk, Lino Lada nougat, Lino Lada duo in
Lino Lada Gold. Namazi vsebujejo mleko ali čokolado, najpogosteje tudi lešnike. Gl.
opozorila.
Kako preprečimo, da stepen beljakov sneg zvodeni? Posodo s čvrsto stepenim snegom preprosto obrnemo na glavo na delovno površino.
■
Sladico opazno izboljšamo, če vanilijev sladkor nadomestimo s semeni, izpraskanimi iz 1/2-1 vanilijevega stroka.
■ Na vprašanje,
kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki z univerz
Sheffield in
Warwick so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
Opozorila
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/osebo.
Jajca so univerzalno živilo, a vsebujejo veliko slabega holesterola.
■ Industrijski namazi ponavadi vsebujejo veliko sladkorja in različne aditive.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
beljakove rezine z Lino Lado kremo, japonski veter (izvirno:
japanski vjetar) s portala
coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri