Priprava
■ Orehe in lešnike drobno zmeljemo.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ Beljakov biskvit z orehi (pripravljamo 4 kose). 4 beljake na pol stepemo, potem pa jim med nadaljnjim stepanjem primešamo 4 žlice sladkorja. Da dobimo čvrst beljakov sneg. Dodamo 6 žlic mletih orehov ter po žlico sladkorja in mletih lešnikov. Nežno premešamo. Testo nadenemo v pekač (23x33 cm), poravnamo in položimo v pečico za 12–13 minut.
■ Krema. Rumenjake in sladkor stepamo, da dobimo gosto, bledo kremo.
■ Prašek za puding in jedilni škrob gladko razmešamo v 1,5 dl mleka. Da v mešanici ni grudic. Preostalo mleko zavremo, potem pa vanj med mešanjem nalijemo pudingovo mešanico. Med nenehnim mešanjem počasi kuhljamo, da se zgosti. Kremo odstavimo. S kosom prozorne folije jo pokrijemo neposredno po površini in ohladimo.
■ Pečeni biskvit ohladimo in podobno pripravimo še preostale 3.
■ Lešnike drobno sesekljamo. Ananas in breskve iz kompota odcedimo in drobno narežemo.
■ Zmehčano maslo penasto stepemo. Stepenega gladko stepemo z ohlajeno kremo.
■ Če uporabimo višnje iz kompota, jih izpeškamo in dobro odcedimo.
■ Ko je vse pripravljeno za zlaganje torte, smetano čvrsto stepemo.
■ Na stojalo za torto ali na servirni krožnik položimo prvi biskvit. Premažemo ga s tretjino kreme, po kateri potresemo narezane breskve. Te potresemo s četrtino sesekljanih lešnikov, čez vse pa namažemo četrtino stepene smetane. Pokrijemo z drugim biskvitom, ki ga obložimo enako, le da uporabimo višnje, pri tretjem biskvitu pa ananas. Pokrijemo s četrtim biskvitom, ki ga premažemo s preostalo smetano in potresemo s sadjem.
Serviranje
Beljakova torta z orehi, kremo, smetano in sadjem je sočna sladica, ki navduši vsakega ljubitelja sladic.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Sladica je okusnejša, če lešnike pred mletjem/sekljanjem v suhi ponvi blago opečemo.
■ gl.
pojasnila
Nasveti
■ Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravimo z beljaki zelo svežih jajc sobne temperature. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30 minut do 2 uri pred začetkom stepanja. Če rumenjake ločimo od beljakov, ta čas občutno skrajšamo.
■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
■ Cele lešnike hranimo zaprte v plastično posodo ali v platneni vrečki. V hladilniku jih lahko hranimo do 12, izluščene pa do 6 mesecev.
Triki
■ Beljakov sneg je stabilnejši oz. obstojnejši, če beljakom sredi stepanja dodamo 1-2 kapljici limonovega soka ali svetlega kisa na 1 beljak. Kislina sneg stabilizira, tako da prepreči, da se zračni mehurčki po koncu stepanja razpočijo.
■ Stepena smetana nam lepše uspe, če jo pred stepanjem vzamemo neposredno iz hladilnika. Poleti, v največji vročini je celo priporočljivo, da jo pred stepanjem za kakih 15 minut potisnemo v zamrzovalnik.
Pojasnila
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Zmehčano maslo je maslo, ki ga iz hladilnika vzamemo vsaj uro pred uporabo.
■ Višnje delimo v dve skupini: s čvrstim in mehkejšim mesom. Glavni sorti sta
morello in
amarella, najboljše pa so
maraska iz Zadra.
■ Ananas raste iz tal in praviloma ne preseže niti enega metra višine. Vsaka rastlina rodi le po en sadež.
Različice
gl.
beljakova torta (številne
različice);
beljakova torta s smetanovo kremo in sadjem;
beljakova torta s kremo, stepeno smetano in sadjem;
torta (številne
različice) ipd.
Ideje
gl.
ananas (številne
različice); breskve (številne
različice);
jajce (številne
različice); lešniki (številne
različice); višnje (številne
različice)
Opombe
Mit o jajcih kot
holesterolski bombi je ovržen. Ob pravilni prehrani in redni telesni dejavnosti lahko zaužijemo do dve jajci dnevno, sicer pa enega.
Zanimivosti
Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki iz univerz v Sheffieldu in Warwicku so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
beljakova torta z orehi, kremo, smetano in sadjem (izvirno: Moskva šnit torta) z bloga
Fabulous Cake Recipes (srb.)
■ številni različni viri