Priprava
■ (spečemo 3 kose testa) Pečico ogrejemo na 160 °C.
■ Lešnike stresemo v pekač, ki ga za 10 minut položimo v ogreto pečico.
■ Kekse (Albert, Petit-Beurre ali pd.) zmeljemo.
■ Lešnike stresemo v čisto kuhinjsko krpo, v kateri jih zmanemo med dlanmi in olupimo. Olupljene ohladimo.
■ Temperaturo v pečici zvišamo na 180 °C.
■ Tortni model (26 cm) namažemo z maslom in potresemo z moko. Ali pa ga obložimo s peki papirjem; papir na dnu tanko premažemo z maslom.
■ 4 beljake na pol stepemo. Nato jim med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo 1/3 sladkorja, da dobimo čvrst beljakov sneg.
■ Ohlajene lešnike zmeljemo. Primešamo jim mlete kekse in pecilni prašek. 1/3 mešanice po žlicah postopoma in nežno vmešamo v beljakov sneg. Testo nadenemo v model, po vrhu ga poravnamo, model pa za 20 minut položimo v ogreto pečico.
■ Proti koncu pečenja pripravimo testo za naslednjo peko. Medtem ko se prvi kos testa hladi, spečemo drugega. Proti koncu pečenja drugega kosa testa pripravimo testo za zadnjo plast. Vse tri kose testa sproti ohladimo.
■ Griljaž. Sladkor pristavimo v ponvi. Počasi ga stopimo in karameliziramo.
■ Klasičen pekač namažemo z oljem.
■ Orehe stresemo na karamel, oboje na hitro premešamo in nalijemo v naoljen pekač. Ohladimo.
■ Krema. V posodi, na katero se prilega kotliček ali (mešalna) skleda, zavremo za 4 prste vode za vodno kopel.
■ Rumenjake in sladkor stepamo, da dobimo gosto, bledo zmes. Posodo položimo nad soparo, vsebino pa stepamo, da dobimo gosto kremo.
■ Ohlajeni griljaž nalomimo in zmeljemo v multipraktiku ali v mlinčku za orehe.
■ Zmehčano maslo penasto stepemo. Stresemo ga na rumenjakovo kremo, dodamo mleti griljaž in premešamo.
■ Kos testa položimo na servirni krožnik. Premažemo ga s tretjino kreme, na katero položimo drugi kos testa. Tudi tega premažemo s tretjino kreme, na katero položimo zadnji kos testa. Z zadnjo tretjino kreme torto premažemo po vrhu in ob obodu.
■ Smetano čvrsto stepemo in z njo neenakomerno premažemo celo torto.
Serviranje
Lešnikova torta z griljažem je nared za rezanje in serviranje. In uživanje!
Nakup
Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Pri nakupu jajci smo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih; 0 - jajca ekološke reje, 1 - jajca proste/pašne reje, 2 - jajca hlevske/talne reje in 3 - jajca baterijske reje; gl.
pojasnila.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo. Gl. tudi
opozorila.
Nasveti
Izluščene ali/in mlete oreške kupujemo za sproti, saj zelo hitro postanejo žarki.
Triki
■ Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravimo z beljaki zelo svežih jajc sobne temperature. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30 minut do 2 uri pred začetkom stepanja; če rumenjake ločimo od beljakov, ta čas občutno skrajšamo.
■ Stepena smetana nam bo lepše uspela, če jo pred stepanjem vzamemo neposredno iz hladilnika. Poleti, v največji vročini je celo priporočljivo, da jo pred stepanjem za kakih 15 minut potisnemo v zamrzovalnik.
Pojasnila
■ Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2). Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje. Jajca iz hlevske (talne) reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu (9 kokoši/1 m2). Jajca iz proste reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu z odprtinami skozi katere imajo kokoši prost izhod na pašnik. Pri ekološki reji imajo kokoši podobne razmere kot pri prosti reji.
■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši: bele kokoši nosijo bela jajca, rjave pa rjava. Barva lupine nikakor ne vpliva na kakovost jajc oziroma na njihovo hranilno vrednost. Rjava jajca imajo manj porozno lupino in se obdržijo dlje časa.
■ Zmehčano maslo je maslo, ki ga iz hladilnika vzamemo vsaj uro pred uporabo.
Različice
gl.
beljakova torta z lešniki in dvema kremama;
beljakova torta z lešniki in čokolado;
beljakova torta z lešniki in smetano;
kolači in torte brez moke (številne
različice);
Pavlova (številne
različice) ipd.
Ideje
gl.
beljakov sneg (številne
ideje);
jajce (številne
ideje); lešniki (številne
ideje)
Opombe
Mit o jajcih kot
holesterolski bombi je ovržen. Ob pravilni prehrani in redni telesni dejavnosti lahko zaužijemo do 2 jajci dnevno, sicer pa 1, pri čemer pa upoštevamo tudi jedi, ki jih vsebujejo. Gl.
opozorila.
Opozorila
■ Zdravniki uživanje jajc odsvetujejo ljudem, ki so nanje alergični, ljudem z zelo visoko ravnijo holesterola in žolčnim bolnikom (dovoljen je beljak). Pri starejših velja omejitev uživanja jajc: do 2 jajci tedensko.
■ Sladkor, ki zasvaja, uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Beljakov sneg se bo težje formiral ali pa se sploh ne bo, če bo med beljaki le kapljica rumenjaka.
■ Margarina vsebuje tudi do 35 % trans maščobnih kislin, ki jih je ameriški urad za hrano (FDA) leta 2013 razglasil za škodljive. Gl.
nadomestek.
■ Smetano uživamo zmerno, saj vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
Zanimivosti
Kokoš mora za 12 jajc pojesti 1,8 kilograma krme. Nesti začne pri 19 tednih starosti, letno pa povprečno znese 300 do 325 jajc. Ko kokoš odraste, nosi večja jajca.
Vraže
Lešnik z dvema jedrcema velja ponekod za znanilca sreče. Če damo eno od obeh jedrc prijatelju, in si pri tem nekaj zaželimo, naj bi se želja zagotovo izpolnila.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lešnikova torta z griljažem (izvirno: torta sa pečenim lešnicima i grilijažom) s portala
Coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri