Predpriprava
■ Klasičen pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 100 °C.
■
PENASTO TESTO. Beljake na pol stepemo, potem pa jim med nadaljnjim stepanjem postopoma primešamo sladkor, da dobimo čvrst beljakov sneg. Na sneg presejemo moko, dodamo limonin sok in nežno premešamo.
■ Sneg enakomerno razmažemo po peki papirju. Pekač za približno 2 uri položimo v pečico.
Priprava
■
SLAŠČIČARSKA KREMA (gl.
nadomestek). Mleko pristavimo; pol decilitra ga prihranimo. Rumenjake gladko razmešamo s sladkorjem. Dodamo moko in jedilni škrob, razžvrkljamo in razredčimo s prihranjenim mlekom. Rumenjakovo mešanico med mešanjem vlijemo v vrelo mleko. Zavremo in med mešanjem
kuhamo, da se krema zgosti. Zgoščeno kremo odstavimo in nekoliko ohladimo.
■ Maslo narežemo na tanke lističe, ki jih vmešamo v toplo kremo. Kremo ohladimo.
■ Posušeno testo vzamemo iz pečice in ga ohladimo. Jagode očistimo in zrežemo na koščke.
■ SMETANOVA KREMA. Smetano v prahu stepemo z mineralno vodo. Nazadnje nežno primešamo kislo smetano.
■ Ohlajeno testo podolžno razrežemo na 3 kose. Peki papir pazljivo odstranimo. Kos testa premažemo s tretjino rumenjakove kreme. Po njej razdelimo polovico jagod, te pa premažemo s tretjino smetanove kreme. Pokrijemo jo z drugim kosom testa in postopek ponovimo. Na vrh položimo zadnji kos testa, ki ga premažemo s preostalo kremo.
■ Smetano čvrsto stepemo. Torto s pomočjo zvezdastega nastavka obrizgamo s stepeno smetano in do serviranja položimo v hladilnik, lahko tudi v zamrzovalnik.
Serviranje
Ohlajena
beljakova torta z jagodami ali
penasta torta z jagodami je pripravljena za rezanje in serviranje. Zraven ponudimo kozarec hladne vode ali naravno
limonado.
Nakup
■ Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov.
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, ki pa ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po sveže (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
Nadomestek
■ Smetanov nadev lahko v celoti nadomestimo s slaščičarsko, le količine podvojimo. Seveda velja tudi obratno.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
■ Jagode lahko nadomestimo z borovnicami, malinami, gozdnimi jagodami ali z drugim sočnim sadjem po okusu.
■ Limonin sok lahko nadomestimo s svetlim kisom.
Nasveti
■ Rok uporabe jajc je po veljavni zakonodaji 28 dni od dneva, ko jih kokoši znesejo. To praviloma pomeni, da so jajca z rokom trajanja 14 dni, kokoši znesle pred 14 dnevi. Zato segajmo po jajcih z daljšim rokom trajanja.
■ Jagode očistimo tako, da jih stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi. V vodi jih ne namakamo.
■ Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravljamo z beljaki, ogretimi na sobno temperaturo. Najbolje, da jajca iz hladilnika vzamemo 2 uri pred začetkom stepanja. Gl. tudi opozorila. S tako temperiranimi beljaki dobimo tudi večji volumen snega.
Pojasnila
■ Jajca iz razreda A po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Poleg velikosti mora biti na embalaži navedena tudi država izvora kokoši (S za Slovenijo) in registrska številka pakirnice.
■ Kis oziroma limonin sok je dodatek, ki pomaga k hitrejšemu sušenju penastega testa. Hkrati izniči prevladujoči okus beljakov.
■ Jedilni škrob je pri nas bolj znan pod blagovno znamko
Gustin.
Različice
Ideje
gl.
jagode (številne
ideje);
penasto testo (številne
ideje)
Opombe
Mit o jajcih kot
holesterolski bombi je ovržen. V enem rumenjaku je približno 240 miligramov holesterola. Vendar je danes že dokazano, da nam je s hrano zaužiti holesterol manj škodljiv kot tisti, ki ga proizvedejo jetra iz
nasičenih maščobnih kislin. Ob pravilni prehrani in redni telesni dejavnosti lahko zaužijemo do 2 jajci dnevno, sicer pa 1, pri čemer pa upoštevamo tudi jedi, ki jih vsebujejo. Gl.
opozorila.
Opozorila
■ Uživanje jajc odsvetujejo ljudem, ki so nanje alergični, ljudem z zelo visoko ravnijo holesterola in
žolčnim bolnikom (dovoljen je beljak). Pri starejših velja omejitev uživanja jajc: do 2 jajci tedensko. Gl. tudi
zdravilni učinki.
■ Kadar nasvet terja da jajce/beljak pred uporabo segrejemo na sobno temperaturo, naj čas segrevanja ne preseže 2 ur.
■ Beljakov sneg se bo težje formiral ali pa se sploh ne bo, če bo med beljaki le kapljica rumenjaka. Gl. tudi
nasveti.
■ Z uporabo smetane ne pretiravajmo, saj vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Jagode in mleko uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
■ Jajca so biološko polnovredna hrana z veliko prehransko vrednostjo. So popoln izdelek narave, saj vsebujejo vse hranilne snovi, ki jih potrebujemo oziroma jih potrebuje za svoj normalni razvoj razvijajoči se zarodek; gl. tudi
opombe,
opozorila.
Zanimivosti
Penasto testo je v Franciji
meringue, baiser (poljub) pa je francoski izraz, ki so se ga domislili Nemci.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
beljakova torta z jagodami ali
penasta torta z jagodami (izvirno: beze torta sa jagodama) z bloga
La cuisine creative (srb.)
■ številni različni viri