Priprava
■ Moko, sodo bikarbono in sol presejemo v večjo skledo. Dodamo sladkor in premešamo.
■ Pekač obložimo s peki papirjem. Pečico prižgemo na 200 stopinj.
■ Polovico jogurta nalijemo na mešanico v skledi. Počasi začnemo mesiti. Ko zmanjka tekočine, prilijemo preostali jogurt. Sestavine na hitro, s čim manj gibov, zamesimo v gladko testo. Če gnetemo predolgo, je kruh trši.
■ Testo postrgamo na pomokano delovno površino. Oblikujemo ga v želeno obliko in predenemo v pekač. Po vrhu ga zarežemo z ostrim nožem ali z (novo) britvico. Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 35 minut.
■ Pečeni
beli kruh z jogurtom, brez kvasa in vzhajanja preložimo na rešetko ali na mrežico. Da se ohladi vsaj do mlačnega.
Serviranje
Beli kruh z jogurtom, brez kvasa in vzhajanja ali
irski soda kruh ponudimo ali uporabimo kakor vsak drugi beli kruh.
Shranjevanje
Beli kruh z jogurtom, brez kvasa in vzhajanja ali irski soda kruh ostane svež do 3 dni, če ga hranimo v tesno zaprti posodi. V hladilniku se obdrži 4–5 dni, zamrznemo pa ga lahko za 30 dni.
Nadomestek
Ta irski soda kruh izvirno pripravljamo s pinjencem, jogurt pa lahko nadomestimo s kislim mlekom.
Nasveti
Kruh praviloma hranimo v papirnati ali laneni vrečki ali v krušni škatli. Plastične vrečke kruh ščitijo pred sušenjem, vendar pospešujejo prehajanje vlage iz sredice v skorjo, ki se zmehča in zlasti poleti postane dovzetnejša za plesen.
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo navadne moke (star izraz je gladke ali mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam. Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Pinjenec ali pinjeno mleko je tekočina, ki ostane pri izdelavi (pinjenju) masla. Vsebuje še največ 0,1–2 % maščobe in do 4 % laktoze. Ponudimo ga kot napitek, z njim pa izboljšamo tudi kruh in kolače.
■ Soda bikarbona (jedilna soda, natrijev bikarbonat) je glavna sestavina pecilnega praška. V kuhinji jo uporabljamo kot rahljalno sredstvo, v kombinaciji s kisom pa tudi kot čistilo. Soda bikarbona je trikrat močnejše vzhajalno sredstvo od pecilnega praška. Potrebujemo jo kot kompenzacijo za kvas.
Različice
Ideje
gl.
sirotka (številne
ideje)
Opombe
Jogurt in soda bikarbona reagirata medsebojno, tako da povečata obseg kruha.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ V kruhu iz (industrijskih) pekarn so številni aditivi, ki kruhu zagotavljajo barvo, rahlost, okus, hrustljavo skorjico, vonj ali/in svežino. To so klorov dioksid, benzoil peroksid, kalijev bromat, amonijev persulfat in drugi. V najbolj osiromašenem belem kruhu je pravzaprav ostal samo čisti škrob.
Zanimivosti
Grki so okoli leta 2700 pr.n.št. iznašli olintski mlin, dva kvadratna mlinska kamna, položenega enega na drugega, ki so ju gnali sužnji prek vzvoda. Grški peki so v 2. st. pr. n. št. že znali pripraviti do 72 različnih vrst kruha.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
beli kruh z jogurtom, brez kvasa in vzhajanja ali
irski soda kruh (izvirno:
kruh bez kvasca)
Tanja & Branimir, z bloga
Recepttura (hrv.)
■ številni različni viri