Predpriprava
■ Pivo ogrejemo na sobno temperaturo. Mlačno vodo nalijemo v skledo; gl.
nasveti. Dodamo kvas in sladkor in mešamo, da se kvas stopi. Pustimo 5–8 minut, da nabrekne.
■ Moko stresemo na kvasec. Dodamo sol, prilijemo pivo in premešamo, da se sestavine povežejo. Testo je zelo mehko in lepljivo. Skledo pokrijemo s prozorno folijo, testo pa pustimo vzhajati 14–16 ur. Pri sobni temperaturi.
Priprava
■ Litoželezno posodo s pokrovom (25 cm) položimo na rešetko v pečici. Prižgemo jo na 220 stopinj, pečico in posodo pa segrevamo kakih 40 minut.
■ Čisti kuhinjsko krpo položimo na delovno površino. Dobro jo pomokamo. Testo, ki je opazno vzhajalo, po površini pa ima mehurčke, postrgamo na krpo. Potresemo ga z moko.
■ Dlani si pomokamo, potem pa testo prelagamo od roba proti sredini. Krpo pri tem obračamo, da naredimo cel krog.
■ Temperaturo pečice znižamo na 200 stopinj, vročo posodo pa zelo pazljivo (!) vzamemo iz pečice. Vanjo položimo testo z zgornjo stranjo navzdol. To lahko naredimo tudi tako, da na testo položimo večji list peki papirja. Testo s krpo vred obrnemo na papir in ga s papirjem vred pazljivo (!) položimo v posodo. Tako je lažje, a zaradi papirja izgubimo nekaj gladkosti pečenega hlebca. Če je komu mar za to.
■ Posodo pazljivo (!) pokrijemo z vročim pokrovom in jo položimo v pečico za 30 minut.
■ Pokrov odstranimo, kruh pa pečemo še 35–40 minut. Da se po vrhu lepo obarva. Na dnu pa votlo doni, če po njem potrkamo s členki prstov.
■ Posodo vzamemo iz pečice. Kruh pazljivo (!) preložimo na rešetko ali na mrežico. Ali pa ga preprosto pokončno prislonimo ob kakšno posodo.
Serviranje
Beli kruh brez gnetenja s temnim pivom in malo kvasa namažemo z maslom, s kajmakom, z zaseko ali s številnimi drugimi slanimi
namazi (številne
različice). Za sladke namaze ni najbolj primeren. Kruh lahko ponudimo tudi k številnim slanim jedem. Še posebej pri tistih, ki terjajo hrustljav kruh in tunkanje v jed ali v omako.
Izboljšanje
Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. Nakup dragega mlinčka pa je opravičljiv, le če pogosto delamo z moko. Sicer raje kupujmo sveže mleto moko iz preverjenega mlina.
Nasveti
■ Ostra moka vsebuje razmeroma več beljakovin kot škroba, posledično pa tudi več lepka, pomembnega za uspešno pripravo kruha in testenin. Pri mehki moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Kar pa ne pomeni, da z gladko moko ne moremo speči kakovostnega kruha.
■ Tekočina za kvašeno testo naj bo bolj topla od mlačnega, najboljša je segreta na 35-40 °C. Če je tekočina prehladna, se kvasne celice ne množijo, prevroča tekočina pa jih uniči.
■ Kruh praviloma hranimo v papirnati ali laneni vrečki ali v krušni škatli. Plastične vrečke kruh ščitijo pred sušenjem, vendar pospešujejo prehajanje vlage iz sredice v skorjo, ki se zmehča in zlasti poleti postane dovzetnejša za plesen.
Različice
Ideje
gl. moka (številne
ideje); pivo (številne
ideje)
Opombe
Razlike med evropskimi pivi najbolj različnih vrst so ogromne: v kakovosti, barvi, okusu, gradaciji alkohola, raznih dodatkih, načinu pitja in pivski embalaži.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Tega kruha ne skušaj speči v pekaču ali na šamotni plošči. Razen, če uživaš v ploščatem.
■ V kruhu iz industrijskih pekarn so številni aditivi, ki kruhu zagotavljajo barvo, rahlost, okus, hrustljavo skorjico, vonj ali/in svežino. To so klorov dioksid, benzoil peroksid, kalijev bromat, amonijev persulfat in drugi. V najbolj osiromašenem belem kruhu je pravzaprav ostal samo čisti škrob.
■ Kruha ne mečemo v smetnjake; gl.
star kruh (številne
ideje). Izjema je plesniv kruh, ki ga ne obrezujemo, ampak zavržemo.
Zanimivosti
Plinij je v 1. st. pr.n.št. poročal, da so Gali in Iberi testu dodajali pivsko peno, zaradi česar so pekli cenjen lahek kruh. V krajih, kjer so pridelovali vino, so testu dodajali vinske kvasovke in droži.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
beli kruh brez gnetenja s temnim pivom in malo kvasa (izvirno: dark beer no-knead bread)
■ številni različni viri