Predpriprava
■ (2 dni pred pripravo) Fižol namočimo v hladno vodo čez noč.
■ Namočen fižol odcedimo in pristavimo v sveži hladni vodi. Obenem zavremo kake 3, 4 litre vode.
"Čas priprave" radikalno skrajšamo s kuhanim belim fižolom iz pločevinke.
■ Ko voda s fižolom zavre, ga odcedimo. Prelijemo ga z vrelo vodo, zavremo in pokritega počasi kuhljamo 30 minut.
■ Fižol odstavimo, posolimo in pokritega pustimo, da se ohladi. Ta čas se skuha do konca.
■ Posodo s fižolom položimo v hladilnik čez noč.
Priprava
■ Tunino iz pločevinke odcedimo; če je potrebno, jo nekoliko nadrobimo. Olive izpeškamo in razpolovimo. Večje zrežemo na četrtine ali pa jih grobo sesekljamo. Posušene paradižnike iz olja odcedimo, odcejene pa grobo narežemo ali sesekljamo. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice. Peteršilj drobno sesekljamo.
Solato po okusu izboljšamo z rukolo.
■ Fižol odcedimo in stresemo v skledo. Dodamo tunino, čebulo, sesekljane paradižnike in peteršilj, olive in kapre. Prilijemo malo oljčnega olja in limonov sok. Nazadnje dodamo sol, sveže mlet/strt poper in malo suhega rožmarina. Nežno, a dobro premešamo.
Serviranje
Beli fižol in tunina v solati ali
solata z belim fižolom, tunino iz pločevinke, posušenimi paradižniki in oljkami se prileže z
opečenimi kruhki. Natrtimi s česnom in izdatno pokapljani z izbranim oljčnim oljem. Ali pa opečene kruhke kar obložimo s solato.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Tunino najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, čiliji (sveži ali suhi), ingverjem, kisom (balzamični, beli vinski, rdeči vinski, rižev, šampanjski, šerijev), koriandrom, limetami, limonami, peteršiljem, poprom (črni, zeleni, beli), sezamom (olje, semena), sojino omako ali/in s timijanom.
■ Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria. Pred uporabo jih namočimo v hladno vodo.
Nasveti
Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. V peteršiljevi korenini je kar 3- do 4-krat več eteričnega olja kot v lističih.
Pojasnila
■ Zelene olive vsebujejo več oleuropeina, zato se nekoliko bolj grenke od črnih.
■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (
Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
Nobena zelenjava ne vsebuje toliko beljakovin kot beli fižol. Zato je posebno zanimiv za vegetarijance/vegane, ki želijo omejiti/ukiniti porabo mesa.
Različice
Ideje
gl. beli fižol (številne
ideje);
kapre (številne
ideje); olive (številne
ideje);
posušen paradižnik (številne
ideje)
Opombe
Vse stročnice učinkovito znižujejo negativni holesterol. Če uživamo 85 g kuhanega fižola dnevno, se raven holesterola v krvi v povprečju zniža za 10 %. Stročnice uravnavajo krvni sladkor in so idealno živilo za diabetike. Vsebujejo veliko vlaknin, povezujejo pa jih tudi z znižano pojavnostjo nekaterih vrst raka.
Opozorila
■ Starejši fižol kuhamo dlje.
■ Fižol pri večini ljudi povzroča prebavne pline oziroma vetrove. Še posebej, če ni dobro kuhan.
Pri nakupu konzervirane tunine izbiramo ribe rožnate barve. Sivkasta tunina vsebuje velike koncentracije zelo škodljivega svinca.
Zanimivosti
Stročnice po sestavi spominjajo na žita, le da vsebujejo še enkrat več beljakovin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
beli fižol in tunina v solati ali
solata z belim fižolom, tunino iz pločevinke, posušenimi paradižniki in oljkami (izvirno: posna salata od pasulja sa tunom)
Olivera Senić, z bloga
JA U KUHINJI… (srb.)
■ številni različni viri