Priprava
■ Bazilikine lističe osmukamo, oprhamo, odcedimo in posušimo. Čilijeve kosmiče stremo. Lističe stresemo v posodo multipraktika ali blenderja ter dodamo olupljen česen, sol in čilijeve kosmiče. Nekajkrat zavrtimo (pulsiramo).
■ V posodo prilijemo izbrano oljčno olje, potem pa vse skupaj miksamo, da dobimo gladko omako.
Serviranje
Bazilikino oljčno olje lahko uporabimo takoj, vsi okusi pa se optimalno intenzivirajo do naslednjega dne. Najbolj preprosto ga ponudimo z dobrim hrustljavim kruhom, ki ga pomakamo vanj. Sicer pa s tem oljem odlično odišavljamo piščanca, ribe, zelenjavo (še posebej paradižnike) ipd.; gl.
ideje.
Shranjevanje
Bazilikino oljčno olje lahko hranimo v hladilniku do 3 dni; barva se lahko nekoliko spremeni. Kakovostno oljčno olje se v hladilniku strdi kot mast, zato kozarček vzamemo iz hladilnika kakih 30 minut pred uporabo. Če potrebujemo tekočo mešanico.
Nadomestek
Čilijeve kosmiče lahko nadomestimo takole: 3/4 žličke čilijevih kosmičev lahko nadomestimo s 1/2 žličke kajenskega popra ali pa 1 žlički kosmičev nadomestimo z 1 drobnim rdečim čilijem.
Izboljšanje
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejši solatni preliv. Najboljšo aromo, okus in hranilne vrednosti za maksimalne gurmanske užitke vsebuje olje, staro do 2 meseca od dneva stiskanja. Gl. tudi
pojasnila.
■ Baziliko odlično kombiniramo tudi z limonovo lupinico in z meto.
Nasveti
V različici, ki je na voljo tudi otrokom, čili izpustimo.
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Bazilike se med seboj razlikujejo po višini (nižje so aromatičnejše), barvi, velikosti lističev ter po vonju in okusu. Bazilika vsebuje linalol, ki v pretežni meri definira njen vonj. Je svežega, rahlo sladkastega okusa in hladne, pikantne arome, ki po vonju spominja na janež, cimet, meto, limonino lupinico, piment ali klinčke, po okusu pa je pikantna in blago sladkasta.
Različice
■ gl.
odišavljeno olje (za dolgotrajnejšo rabo; številne
različice) ipd.
■ Osnovno in najbolj preprosto odišavljeno olje pripravimo tako, da steklenico s širšim vratom napolnimo z izbranim zeliščem ali mešanico. Prelijemo ga s kakovostnim olivnim oljem, zapremo in pustimo stati 7–14 dni. Nazadnje olje precedimo.
Ideje
■ gl.
bazilika (številne); ekstra deviško olivno olje (številne
ideje);
video recepti (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Z baziliko najbolje* odišavljamo (abecedno): bučke, čebulo, jagnjetino, jajca, jajčevce, jetrca, juhe (zlasti
zelenjavne), kis, krompir, lupinarje (zlasti rakovice, škampe), olivno olje, omake za testenine, paprike, paradižnike*,
peste,
pice, piščance, race, ribe, sire (zlasti mocarelo, parmezan), svinjino, teletino, zajce, zelene solate (zlasti regrat, rukolo), zelenjavo (zlasti sredozemsko) in želvjo juho.
Opombe
Pri sorti
leccino, ki nima veliko biofenolov, je kakovost olivnega olja pri stiskanju lahko odlična, čez pol leta pa lahko ostane brez okusa. Nasprotno je lahko olje iz sorte belica, ki ima veliko biofenolov, tako grenko, da je moteče. Razen za poznavalce, ki grenkost častimo.
Opozorila
Olivno olje je stoodstotna maščoba, žlica olja vsebuje skoraj 120 kalorij. Olje je najbolj kalorična hrana na planetu, vsebuje pa več praznih kalorij kot bela moka ali sladkor. Uporabljamo ga kot začimbo.
Zanimivosti
Sodobne stiskalnice olivnega olja koščice ločujejo za kurjavo, tekoči del odpadkov porabijo za proizvodnjo bioplina, tropine pa za živalsko krmo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bazilikino oljčno olje (izvirno: basil oil)
Gine Homolka, z bloga
skinnytaste
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
skinnytaste