Priprava
■ Kvas zmešamo s sladkorjem in mlačnim mlekom ter za 10 minut postavimo na toplo, da dobimo
kvasec.
■ Medtem vse suho sadje očistimo ter skupaj s kandiranim narežemo na večje koščke. Mandeljne in lešnike razpolovimo.
■ Klinčke in janež stremo ali zmeljemo v prah.
■ TESTO. Kvasec prelijemo v veliko skledo. Vanjo presejemo obe moki, nato pa dodamo še ostale sestavine za testo. Temeljito stepemo ali zgnetemo (gl. kvašeno testo), pokrijemo s kuhinjsko krpo in kuhinjskim prtom ali deko ter na toplem pustimo vzhajati 2-3 ure.
■ NADEV. Suho sadje stresemo v lonček, prelijemo z vodo, pristavimo, zavremo in počasi kuhamo 5 minut. Odcedimo in ohladimo. Ohlajeno sadje narežemo na majhne koščke, ki jih začinimo s cimetom, klinčki, janežem in s ščepcem sveže mletega črnega popra. Pustimo, da stoji vsaj 15 minut.
■ PREMAZ. Rumenjak gladko razmešamo z nekaj kapljicami mleka. Mandeljne grobo narežemo.
■ KRUH. Začinjeno sadje skupaj z oranžatom, lešniki in mandlji vmešamo v vzhajano testo. Temeljito pregnetemo, položimo v skledo, pokrijemo in pustimo vzhajati 30 minut.
■ Pekač temeljito namažemo z maslom, pečico pa segrejemo na 180°C.
■ Vzhajano testo položimo v pomaslen pekač, ki ga za približno 90 minut potisnemo v segreto pečico. Kruh med peko nekajkrat premažmo z rumenjakom, proti koncu pečenja pa ga potresemo z narezanimi mandeljni.
Serviranje
Bavarski sadni kruh ali
sadni kruh po bavarsko je klasična praznična - božična sladica.
Nadomestek
Del suhega sadja, zapisanega v receptu, lahko nadomestimo z drugim suhim sadjem, na primer s suhimi marelicami. Eksotičnejši priokus dosežemo s suhim južnim sadjem.
Izboljšanje
Sadni kruh bo najboljši, če ga pripravimo 3 dni pred uporabo.
Nasveti
■ Za pripravo
kvašenega testa je najprimernejša trda moka, ki vsebuje več beljakovin. Posledično ima čvrstejši
lepek, ki pomaga testu, da nabrekne. Izdelek iz takšnega testa med kuhanjem oziroma pečenjem lepo naraste.
■ Suho sadje (na primer oranžat, rozine, suhe slive, suhe fige) v testo vmešamo na hitro, sicer posivi. Po vmešanju mora testo še enkrat vzhajati.
Pojasnila
Če kvašeno testo vzhaja prekratek čas, postane gosto in težko. Predolgo vzhajano kvašeno testo postane pustega okusa in grde barve. Na splošno velja, da z večanjem količine moke, zmanjšujemo količino kvasa. Na primer: za 500 g moke vzamemo najmanj 20 g kvasa, za 1 kg moke zadostuje 30 g kvasa, za 5 kg moke pa 50 do 60 g kvasa. Seveda pa je količina kvasa odvisna tudi od količine jajc, maščob in drugih dodatkov testu.
Različice
Opozorila
■ Zmotno je mnenje, da bi vzhajanje testa na vročem, ne na toplem, postopek pospešilo. Če kvašeno testo postavimo na pretopel prostor, se lepek neha raztezati, pečeno testo pa je suho. Prav tako je pomembno vedeti, da se razvoj in razmnoževanje kvasnic pri 50°C povsem ustavita.
■ Industrijsko sušeno sadje pogosto vsebuje škodljive primesi, ki jih odstranimo s temeljitim pranjem. Vsekakor se s sestavinami seznanimo na deklaraciji.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Če imamo probleme s prebavo, po jedi zaužijemo žličko kvasa.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept
bavarski sadni kruh iz revije 7D, 12.12.2001
■ številni različni viri