Priprava
■ BARVANJE PIRHOV BREZ BARV, TEHNIKA DECOUPAGE. Jajca vzamemo iz hladilnika uro pred začetkom. Če se nam mudi, jih potopimo v toplo vodo za 5 minut. Da dobijo sobno temperaturo.
■ Z jajc odstranimo morebitne žige. Pomagamo si z vato in s kisom. Nato jajca dobro operemo. Oprana
skuhamo v trdo z malo svetlega kisa in s ščepcem soli. Ali pa jih
skuhamo v pečici.
Če nam ne uspe dobiti belih jajc, se raje lotimo posvetljenih rjavih pirhov s cvetličnimi vzorci.
■ Kuhana jajca odcedimo in takoj zalijemo z mrzlo vodo. Lahko dodamo ledene kocke. Ko se ohladijo, jih odcedimo in zbrišemo do suhega.
■ Vzamemo prvo serveto in ločimo plasti, da nam ostane samo tanek sloj z vzorcem. Izrežemo izbrane dele vzorca, cvet in čebelo na primer. Podobno izrežemo toliko serviet / vzorcev, kolikor imamo jajc. Upoštevajmo, da gre lahko na 1 jajce več izrezkov.
■ Beljak blago stepemo, a le toliko, da ostane še prozorno.
Barvanje pirhov brez barv, servietna tehnik, decoupage
Pri lepljenju papirnatih vzorcev na jajca smo zelo pazljivi in potrpežljivi. Če smo pregrobi, v papirju hitro nastane luknja.
■ Vzamemo prvo jajce in nanj položimo izbrani papirnati vzorec. Čopič na pol pomočimo v beljak. Pazimo, da ni premoker. Nato beljak nežno nanašamo na vzorec, da ga prilepimo na jajce. Pirh odložimo na rešetko, da se premaz posuši. Podobno pripravimo vsa jajca.
■ Nazadnje na enak način lahko polepimo še vse prazne prostorčke na jajcih.
Serviranje
Barvanje pirhov brez barv, servietna tehnika je čisto delo. Za razliko od dela z naravnimi ali umetnimi barvili. Jajca so lepa in primerna za darilo, za v jerbas in za na praznično mizo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Barvanje pirhov brez barv, servietna tehnika
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Jajca ogrejemo na sobno temperaturo. Najhitreje, če jih preložimo iz hladilnika v toplo vodo. Za 5 minut.
■
Praznična miza naj ne bo le dobro in bogato obložena, ampak naj tudi na oko deluje lepo, sproščujoče in praznično. Za to poskrbimo s prijetno svetlobo in glasbo, z belimi krožniki in belo servirno posodo. Pa tudi z drobnimi dodatki, npr. z dekorativni piščančki in pirhi. Jedilni pribor povežimo z barvitimi pentljami. Na mizo položimo pastelne, pomladansko obarvane prte in prtičke. Nikakor ne pozabimo na (pomladansko) cvetje in sveče.
■
Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki z Univerz
Sheffield in
Warwick so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
Barvanje pirhov brez barv, servietna tehnika
Opozorila
■ Jajca hranimo v hladilniku v originalni embalaži, da zmanjšamo izgubo mase zaradi izhlapevanja. Pa tudi zato, da se ne navzamejo drugih vonjav.
■ Umazanih jajc ne peremo in ne brišemo. Zaradi porozne lupine lahko onesnažimo vsebino.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
barvanje pirhov brez barv, servietna tehnika (
decoupage; izvirno:
farbanje jaja dekupaž tehnikom)
Olivera Senić, z bloga
JA U KUHINJI… (srb.)
■ številni različni viri
Olivera Senić