Priprava
■ Klasična pekača obložimo s peki papirjem ali pa ju namažemo s svinjsko mastjo.
■ (gl.
foto strip) Mast pristavimo in počasi stopimo.
■ Kvasec. V skodelico nalijemo toplo mleko, na katerega nadrobimo kvas. Dodamo po žličko sladkorja in moke, nežno premešamo, pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo 3 minute.
■ Moko presejemo v manjšo skledo. Na sredi naredimo jamico, v katero nalijemo tri četrtine stopljene masti. Dodamo sol in kvasec ter zamesimo testo. Gnetemo ga toliko časa, da se neha lepiti za prste. Po potrebi dodamo malo moke ali mleka.
■ Testo razdelimo na 6 približno enako velikih koščkov. Prvi košček oblikujemo v kroglico, ki jo položimo na pomokano delovno površino in blago sploščimo s prsti. Nazadnje testo razvaljamo pribl. 2 mm tanko.
■ Testo premažemo z delom preostale stopljene svinjske masti. Nato ga razrežemo na 8 trikotnikov. Prvi trikotnik od širšega konca proti najožjemu zvijemo v tanek rogljiček, debel pribl. 1,5 cm. Položimo ga v pekač. Podobno pripravimo preostale rogljičke.
■ Sir naribamo.
■ Ko zvijemo za prvi pekač rogljičkov, pečico prižgemo na 200 ºC.
■ Jajce blago razžvrkljamo, potem pa z njim premažemo rogljičke. Potresemo jih s sirom, pekač pa za 8–10 minut položimo v ogreto pečico. Medtem ko se pečejo, pripravimo naslednji pekač rogljičkov.
Serviranje
Babičini rogljički s sirom se priležejo za zajtrk, pa tudi h kozarcu piva ali vina.
Nadomestek
Gavdo lahko nadomestimo z edamcem, grojerjem, trapistom, ementalcem ali z bohinjskim sirom.
Izboljšanje
Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj.
Nasveti
■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
■ Tekočina za kvašeno testo naj bo bolj topla od mlačnega, najboljša je segreta na 35 – 40 °C. Če je tekočina prehladna, se kvasne celice ne množijo, prevroča tekočina pa jih uniči.
Triki
Če nimamo toplote ali/in časa za pripravo kvašenega testa, si pomagamo tako, da posodo s testom položimo v pečico, ogreto na 50 °C. Takoj, ko testo potisnemo v pečico, jo ugasnemo. Testo že čez nekaj minut začne vzhajati.
Pojasnila
■ Ostra moka vsebuje razmeroma več beljakovin kot škroba, posledično pa tudi več lepka, pomembnega za uspešno pripravo kruha in testenin. Pri mehki moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo.
■ Kvas v testu pretvarja sladkor ali škrob (glavna sestavina v moki) v ogljikov dioksid in alkohol, ki med peko izpari. Ogljikov dioksid se razleze skozi testo in naredi v njem zračne prostorčke, ki se raztezajo, kar povzroča, da se testo dviga in da v kruhu nastanejo mehurčki.
■ Gavda je odličen, svetovno znan nizozemski sir iz kravjega mleka s 30-40 % maščobe. Manjši hlebčki tehtajo pribl. 450 g.
Različice
gl.
krompirjevi rogljički s sirovim nadevom;
krušno pecivo (številne
različice);
kvašeno testo (številne
različice in
ideje); ogljički (številne
različice) ipd.
Ideje
gl. gavda (številne
ideje); moka (številne
ideje); svinjska mast (številne
ideje)
Opombe
Svinjska mast je bila desetletja zapostavljena po krivici. Novejše raziskave so zavrgle zmotno prepričanje o njeni izraziti škodljivosti. Res pa je, da jo je zaradi holesterola smotrno uživati le zmerno in občasno. Gl.
opozorila.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Svinjska mast vsebuje v povprečju 58,5 nenasičenih in 41,5 % škodljivih nasičenih maščobnih kislin. Gl. tudi
opombe.
Zanimivosti
Kvas so začeli industrijsko proizvajati leta 1846 v Avstriji, proizvodnjo kakršna je večinoma aktualna še danes, pa so razvili v Nemčiji in na Danskem v letih od 1910 do 1920.
Viri
■ dopolnjen recept
babičini rogljički s sirom ,
Urške Fartelj, z bloga
220 stopinj poševno ■ številni različni viri