Predpriprava
■ TESTO. Maslo sobne temperature zrežemo na kockice. Stresemo ga v skledo. Dodamo kremni sir in oboje zmečkamo z vilicami. Če je kremni sir nevtralnega okusa, dodamo ščep soli. ABC je že slankast.
■ Dodamo 300 g moke in premešamo. Da dobimo drobtinasto zmes, ki jo začnemo gnesti. Ko se sestavine povežejo, dodamo preostalo moko. Ugnetemo gladko testo, ki se ne lepi.
■ Testo razdelimo na 4 podobno težke kose. Oblikujemo jih v krogle in vsako posebej ovijemo v prozorno folijo. Položimo jih v hladilnik za najmanj 60 minut.
■ POSIP. Orehe grobo zmeljemo. Mletim primešamo oba sladkorja in cimet.
Priprava
■ Delovno površino blago pomokamo in nanjo položimo prvo testeno kroglo. Iz hladilnika vzamemo prvo testeno kroglo. Razvaljamo jo v disk. Tega dvignemo, njegov prostor na delovni površini pa potresemo z 1/8 posipa. Nanj položimo testo, ki ga razvaljamo v krog premera 30 cm. Posip mestoma beži spod testa. Zato tisti del testa dvignemo in posip potisnemo pod testo. Da se zalepi za testo.
■ Razvaljano testo enakomerno potresemo z 1/8 posipa. Blago ga zalepimo s prsti. Nato po posipu in testu nekajkrat zavaljamo s kuhinjskim valjarjem. Da se posip zalepi za testo.
■ Testo razrežemo na 4 četrtine, potem pa vsako od štirih na 3 trikotnike. Da dobimo 12 trakov. Na sredo vsakega položimo pribl. 1/2 žličke čvrste marmelade; če ni čvrsta, steče iz testa. Slivove ali marelične, lahko tudi kakšne druge. Ali
Nutelle ipd.
■ 2 klasična črna pekača obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Prvi kos testa z nadevom zvijemo v rogljiček. Oba kota zavijemo navznoter. Rogljiček položimo v pekač. Podobno pripravimo preostalih 23 rogljičkov iz 2 krogel testa. Pekač položimo v ogreto pečico za 20–25 minut. Da se rogljički blago obarvajo, potemneti ne smejo.
■ Medtem, ko se peče prvi pekač rogljičkov, pripravimo prvega. A ne prezgodaj, da se testo ne segreva. Spečemo jih podobno kot prve.
Serviranje
Pečeni
babičini orehovi rogljički z marmelado gredo lahko na mizo še topli. Še boljši pa so hladni; gl.
shranjevanje. Res so neverjetno krhki, v ustih pa se kar topijo.
Shranjevanje
Ohlajeni
babičini orehovi rogljički z marmelado se ohranijo več dni. In postajajo še bolj mehki in bolj hrustljavi. Hranimo jih v zaprti pločevinasti škatli.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabša in neustrezna izbira.
■ Slivovo marmelado lahko nadomestimo z marelično ali s kakšno drugo. Dober nadomestek je tudi
(domača) nutella (številne
različice). Lahko z dodanimi opečenimi in sesekljanimi lešniki. Pomembno je, da je nadev čvrst, sicer steče iz testa med peko.
Izboljšanje
Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo.
Nasveti
Površina kakovostnega kremnega sira ali sirčka je gladka. Pri izdelkih brez dodanih aditivov je sprejemljiva manjša količina izločene sirotke. Barva namaza je bela do smetanasto bela. Tekstura je gladka in mazava, ne pa lepljiva ali/in mokasta. Vonj kremnega sira je prijeten, po siru ali smetani, okus pa je značilno poln in nežen.
Pojasnila
Kremni sir (tudi sirček,
cream cheese) je mlečni izdelek iz skute, z dodatkom smetane. Pravzaprav je polnomastna skuta. Uporabljamo ga kot
namaz (številne
različice), pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi. Priljubljena, spretno promovirana predstavnika kremnega sira sta maskarpone (
mascarpone) in
sirček Philadelphia.
Različice
Ideje
gl. cimet (številne
ideje);
kremni sir (številne
ideje);
marmelada (številne
ideje); maslo (številne
ideje); orehi (številne
ideje) ipd.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g/oseba.
■ Izogibajmo se nakupu kremnega sira z oznako
light. Po navadi vsebujejo različne dodatke za izboljšanje okusa. So tudi redkejši in se med pripravo lahko razlivajo.
Zanimivosti
Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
babičini orehovi rogljički z marmelado (izvirno: cheesecake sa Lino Ladom)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović
Natalija Milodanović