Predpriprava
■ BABIČINI OREHOVI KEKSI S SLIVOVO MARMELADO. Orehe zmeljemo.
■ Zmehčano maslo in sladkor stepamo, da dobimo puhasto kremo. Nanjo stresemo moko in mlete orehe, potem pa prilijemo rumenjake in jajce. Sestavine ugnetemo v gladko testo na hitro. Oblikujemo ga v kroglo, ki jo blago sploščimo in ovijemo v prozorno folijo. Položimo ga v hladilnik vsaj za 30 minut.
Priprava
■ Pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ BABIČINI OREHOVI KEKSI S SLIVOVO MARMELADO. Testo položimo na blago pomokano delovno površino. Razvaljamo ga pribl. 5 mm debelo. Z modelčkom ali s kozarčkom (r 2 cm) izrežemo krogce, ki jih sproti polagamo v pekač. Pekač položimo v ogreto pečico za kakih 10 minut. Pazimo, da keksi ostanejo svetli.
■ Pekač s pečenimi keksi vzamemo iz pečice. Ohladimo jih v pekaču.
■ Po dva ohlajena keksa zlepimo z marmelado. Zlepljene kekse nazadnje nežno, a dobro povaljamo po sladkorju v prahu. Da se jih sladkor dobro oprime.
Serviranje
Babičini orehovi keksi s slivovo marmelado so praznično drobno pecivo. Primerno tudi za vse druge priložnosti, ko se nam zahoče nekaj sladkega.
Babičini orehovi keksi s slivovo marmelado
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Kekse po izvirnem (starem) receptu pripravimo s svinjsko mastjo namesto masla.
Izboljšanje
Posebna finesa pri orehovih sladicah je, če orehova jedrca pred mletjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi, znebimo pa se odtenka grenčine.
Nasveti
Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora. Babičini orehovi keksi s slivovo marmelado zaradi tega niso opazno boljši. Opazna pa je naša skrb za živali.
Triki
■ Ko nimamo časa za mehčanje masla pri sobni temperaturi, hladnega preprosto grobo naribamo.
■ Če nam zmanjka sladkorja v prahu, v multipraktiku preprosto drobno zmeljemo kristalnega.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■ Po svetu je trend proizvodnja kakovostne, neškodljive moke. Mednje sodi t.i. živa moka. Mleta je iz kaljenih in spet sušenih zrn. Pri kaljenju se v zrnu zgodijo encimske spremembe, sprostijo se sladkorji, minerali in maščobe. Ta moka je izredno aromatična, hranljiva in lahko prebavljiva. Uvrščamo jo med t.i. super živila.
■ Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
Ideje
Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opombe
Marmelada je bila včasih prava delikatesa. Prvi kozarček so praviloma odprli, ko je zapadel prvi sneg. Da marmelade ni prehitro zmanjkalo. Babičini orehovi keksi s slivovo marmeladoso dober razlog, da kozarček odpremo.
Opozorila
Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
■ Oreh sodi med najstarejša sadna drevesa, saj so naši predniki orehe uživali že pred 9.000 leti. Z enega oreha, ki zraste celo do 30 m visoko, naberemo 50 – 300 kg orehov.
■ Sladkor je kot strup prepoznal dr. William Coda Martin, že davnega leta 1957.
Viri
■ dopolnjen recept
babičini orehovi keksi s slivovo marmelado (izvirno:
my grandma’s vanilla grencle)
Aleksandra Gorek, z bloga
VANILLA&STAUBZUCKER (angl., ital., hrv.)
■ številni različni viri