Priprava
■ (gl.
foto strip) Vaniljev strok podolžno razpolovimo, z noževo konico izpraskamo semena.
■ (Štiri) hruške olupimo, razkosamo na četrtine in izpeškamo; potrebujemo 460 g očiščenih.
■ Hruške položimo v kozico. Prilijemo 5 dl vina in med, dodamo sladkor, vanilijev strok in semena, cimet, zvezdasti janež in klinčke. Zavremo in pri srednji temperaturi poširamo 30–40 minut, da izhlapi malo več kot polovica tekočine. Ostane gosta, sirupasta tekočina, hruške pa so mehke in prozorne.
■ Vanilijev strok, cimet, zvezdasti janež in klinčke zavržemo. Hruške s sirupom prelijemo v multipraktik. Prilijemo preostalo vino. Dodamo jedilni škrob in zmiksamo, da dobimo povsem gladko in gosto zmes.
■ Prilijemo smetano in zmiksamo le še toliko, da se sestavine povežejo. Zmes prelijemo v (plastično) posodo, ki jo pokrijemo s prozorno folijo in vsaj za 4 ure položimo v hladilnik.
■ Zmes nalijemo v aparat za sladoled. Sladoled dokončamo, ko je še nekoliko mehak. Predenemo ga v (plastično) posodo in shranimo v zamrzovalnik.
Serviranje
Dišeči hruškov smetanov sladoled je najboljši solo. Ali z brizgom muškata.
Nadomestek
■ Muškat lahko nadomestimo s kakim drugim belim desertnim vinom.
■ Hruške v sezoni nadomestimo z zrelimi breskvami.
■ Žlička limonovega soka tik pred miksanjem bi sladoledu najbrž dala nekaj kiselkaste svežine, poudarila pa bi tudi okus hrušk. Sadni okus lahko poudarimo tudi z žličko fruktoze.
■ Skoraj vsak sladoled lahko izboljšamo z drobno sesekljanimi oreški (lešniki, pistacije ipd.). Pa naj bodo sestavina sladoleda ali posip.
Izboljšanje
■ Viljamovke so hruške odličnega okusa. Imajo belo, sladko in sočno meso z izraženo kislino in z značilno muškatno aromo.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
Nasveti
■ Hruško, primerno za kulinarično obdelavo, izberemo tako, da jo potipamo pri peclju, kjer se mora pod pritiskom prsta nekoliko vdati. Na drugih delih mora biti čvrsta. Takšno hruško lahko po potrebi v nekaj dneh povsem zmedimo v domačem hladilniku.
■ Za sladoled ne potrebujemo kakšnih posebnih, dragih različic muškata.
■ Če je sladoled v zamrzovalniku dlje kot 12 ur, ga 30-60 minut pred serviranjem predenemo v hladilnik.
Pojasnila
■ Muškat je ena najstarejših vrst grozdja. Dolgo so ga uporabljali le za mešanje, v zadnjih letih pa je vse večje zanimanje za samostojno vino. Za muškat sta značilna visoka stopnja sladkorja in nizka stopnja alkohola.
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov, ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in tako ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo preko 16 kilogramov smetane, ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
■ Glavna vloga aparata za sladoled pri pripravi sladoleda je pospeševanje hlajenja zmesi, v zmes pa vnaša tudi zrak, zaradi katerega je sladoled bolj kremast, gladek in mehak. Pri pripravi sladoleda uporaba aparata za sladoled še ni jamstvo, da v sladoledu ne bo kristalov. Če v aparat nalijemo slabo zmes, dobimo kristale.
■ Najboljše vrste vanilje so stvar okusa, vsaka ima nekoliko drugačnega.
Bourbon je blaga in uravnotežena.
Madagaskar je bogata in kremasta.
Mehiška je temna, krepka in dimasta.
Indijska je polna in čokoladna.
Tahiti vsebuje vonjave cvetic, češenj in čokolade,
Tonga pa zemlje, fig in rozin.
■ Zvezdasti janež, znan tudi kot
kitajski janež, je plod visokega zimzelenega drevesa, ki raste zlasti na Kitajskem in v Vietnamu. Iz rumenih cvetov se razvijejo plodovi, ki se ob dozoritvi zvezdasto razprejo. Vsaka zvezdica ima 5 do 10 krakov, dolgih do 3 centimetre. Zvezdice so rjave, s trdo kožo.
Različice
gl. hruškov sladoled (
različice);
sladoled (številne
različice)
Ideje
gl. hruške (številne
ideje)
Opombe
■ Muškat je v tujini znan kot
muscat blanc à petits grains do muscat blanc, muscat canelli, moscato bianco, muscat de frontignan, muscat de lunel, muscat d’Alsace, muskateller, moscatel de Grano Menudo, moscatel Rosé ali
Sárgamuskotály.
■ Avtor recepta pravi, da je gostejša, manj zračna tekstura tisto, kar
gelato (smetanova osnova) loči od
ice creama (vodna osnova; gl.
podrobneje; angl.)..
■ Sladoled uživamo tako, da ga počasi ližemo, nikakor ga ne grizemo ali/in goltamo. Če sladoled počasi ližemo po obroku, pospešuje prebavo.
Opozorila
■ Hruške s privlačno bleščečo lupino so v resnici povoskani sadeži, za katerimi je dolgo potovanje iz oddaljenega sadovnjaka oziroma hladilnice.
■ Smetano uživamo zmerno, saj vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
■ Če je v sladoledu premalo sladkorja, ponavadi ni gladek, ampak zrnat. Če je sladkorja preveč, je oteženo zamrzovanje.
Zanimivosti
■ Prodaja muškata je leta 2011 v ZDA porasla za 80 %. Tako so ameriški trgovci pokupili skoraj celotni italijanski pridelek.
■ Izdelava sladoleda je zaživela v srednjem veku na območju sedanje Italije, kamor naj bi ga domnevno prinesel Marko Polo (1295), ob svoji vrnitvi s Kitajske. Bolj verjetno je, da so ga na Sicilijo v 9. stoletju iz severne Afrike zanesli arabski osvajalci.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept aromatični
hruškov sladoled z muškatom in smetano (izvirno: moscato and spices poached pear gelato) z bloga
LADY&PUPS (angl.)
■ številni različni viri