Priprava
■ Hruške olupimo, peclje pustimo zaradi videza. Ravno odrežemo tanek del dna hrušk. Da samostojno stojijo na krožniku. Vanilijev strok podolžno razpolovimo.
Dlje časa poširamo hruške, temnejša je barva sadja in omake. Pa tudi okus je izrazitejši. Port je sladek, zato dodatni sladkor načeloma ni potreben.
■ Hruške položimo v kozico, ne preveliko. Prilijemo port ter dodamo vse začimbe. Zavremo.
V cenejši različici nadomestimo vanilijev strok z žlico vanilijevega sladkorja.
■ Hruške poširamo 2 uri. Da se zmehčajo, omaka pa se zgosti. Občasno jih obrnemo, da se enakomerno obarvajo.
Serviranje
Aromatične poširane hruške v portu ponudimo vroče ali hladne. Ohladimo jih v sirupu. Hruške lahko prelijemo s čokolado ali/in jih ponudimo s po kepico sladoleda. Odličen posip so sesekljane nesoljene pistacije. Hruške pa lahko ponudimo kot prilogo. Zlasti k divji perutnini ali k divjačini.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Hruške, podobno kot jabolka, pripravljamo v številnih okusnih sladicah. Pri tem jih kombiniramo z agrumi (sok in/ali lupina), marmelado, medom, rozinami, začimbami (na primer npr. klinčki, cimet, ingver) in/ali z alkoholnimi pijačami (npr. vino, konjak, rum). Hruško, primerno za kulinarično obdelavo, izberemo tako, da jo potipamo pri peclju. Kjer se pod pritiskom prsta nekoliko vda. Na drugih delih je čvrsta.
Hruško, primerno za kulinarično obdelavo, izberemo tako, da jo potipamo pri peclju. Kjer se pod pritiskom prsta nekoliko vda. Na drugih delih mora biti čvrsta.
■ Porto je alkoholizirano vino, ki mu med vrenjem (fermentacijo) v ključnem trenutku, ko je vino še dovolj sladko, dodajo 77-odstotni vinski destilat, ki ga imenujejo
brandy. Ta ustavi vrenje, uniči kvasovke in vino se umiri. Potem je vse odvisno od tega, kaj bi vinar rad s tem naredil, saj je portovcev več vrst. Ko je vino v steklenici, ima po navadi med 18 in 21 % vol. alkohola.
Domačini pravijo, da dajo dobro grozdje za portovec trte, katerih korenine segajo vsaj
5 m globoko.
■ Poznamo pet vrst porta:
Ruby port (najbolj preprost, mlad, svež),
Tawny port (več let zoren v 550 litrskih sodih),
Aged tawny (staran vsaj 6 let),
Port LBV (Late Bottled Vintage; izjemni letniki, dobri 2 leti starani v sodih) in najdražji,
Vintage port, iz izjemnih letnikov, ki se v sodih stara 2-3 leta, ustekleničen pa je piten po tridesetih letih.
Poširanje je kuhanje tik pod vreliščem, pri temperaturi okoli 95 °C.
■ Zvezdasti janež, znan tudi kot kitajski janež, je plod visokega zimzelenega drevesa (
Illicium verum), ki raste zlasti na Kitajskem in v Vietnamu. Iz rumenih cvetov se razvijejo plodovi, ki se ob dozoritvi zvezdasto razprejo. Vsaka zvezdica ima 5-10 krakov, dolgih do 3 cm. Zvezdice so rjave, s trdo kožo.
Opozorila
■ Hruške delujejo izrazito razstrupljevalno. Dobro vežejo in iz telesa odstranjujejo nekatere elemente. Ki se sicer kopičijo in jih telo samo ne more izločiti. To so zlasti težke kovine (npr. svinec, kadmij) in različni strupi (nezdravi konzervansi ipd.).
■ Če
ruby port nadomestimo s
tawny, dobimo nekoliko slajšo sladico. Barva pa postane bolj rjava, kot rdeča.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
aromatične poširane hruške v portu (izvirno:
port wine poached pears)
Eva Lambooij, s portala
HONEST COOKING
■ številni različni viri
Eva Lambooij