Priprava
■ AJDOVA KAŠA S ŠPARGLJI IN ŠAMPINJONI. Kašo oprhamo s hladno vodo in dobro odcedimo. Čebulo drobno sesekljamo ali pa jo narežemo na karseda drobne kockice. Šampinjone očistimo in zrežemo na debelejše lističe.
■ Lonec segrejemo pri srednji temperaturi. Prilijemo 1 žlic olja ter dodamo odcejeno kašo. Pražimo jo 2 minuti. Prepraženo stresemo v manjšo skledo.
Šampinjone lahko nadomestimo z drugimi gojenimi gobami. Na primer s šitakami ali z bukovimi ostrigarji.
■ V istem loncu pristavimo žlico olja in čebulo. Pražimo jo 2 minuti med pogostim mešanjem. Dodamo šampinjone. Vse skupaj pražimo 4–6 minut. Da izhlapi polovica vode.
■ V lonec stresemo prepraženo ajdo. Prilijemo piščančjo osnovo, zavremo in znižamo temperaturo. Pokrito kuhamo 10–12 minut. Da je kaša skoraj kuhana, v loncu pa je še nekaj tekočine.
■ Drobnjak drobno narežemo. Šparglje očistimo in narežemo. Stresemo jih v lonec. Dodamo sol in vse skupaj kuhamo še 3–5 minut.
Porcija jedi vsebuje pribl. 160 kalorij.
■ Lonec odstavimo. Dodamo maslo, sveže mleti poper in drobnjak. Lonec pokrijemo in počakamo 2–3 minute. Vse skupaj nazadnje nežno premešamo.
Serviranje
Jed ponudimo v segreti servirni skledi ali v porcijskih skledicah.
Ajdova kaša s šparglji in šampinjoni je lažja samostojna jed. Če imamo pri roki koper, ga sesekljamo in potresemo po jedi.
Sorodni recepti
Ajdova kaša s šampinjoni
Kuharski leksikon
■
Ajda je starodavno, brezglutensko žito z dolgo zgodovino. Čeprav jo obravnavamo kot žito, je v resnici sadno seme. Sorodno rabarbari in kislici. Semena so bogata z ogljikovimi hidrati, zato jo včasih imenujejo psevdožito. Čeprav ni žitarica jo kuhamo in je zdrav nadomestek za kuskus, riž, bulgur in testenine. V kuhinji uporabljamo navadno ajdo (
Fagopyrum esculentum). Naprodaj je kot ajdova moka, ajdova kaša in kot ajdove testenine. Vsebuje veliko hranil in antioksidantov, zato jo imenujemo tudi
super hrana. Je nizko na glikemični lestvici. Ker ima malo kalorij in zmanjšuje željo po hrani je živilo za shujševalne diete.
Ajda
Šparglji so hitro kuhani, najbolj okusni so na zob, al dente. Zato vse druge sestavine pripravimo pred začetkom kuhanja.
■
Pri nakupu špargljev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Sveži in čvrsti glasno počijo, ko jih prelomimo med olesenelim in užitnim delom. Pa še 2 zanesljiva znaka za sveže nabrane. Če po ploskvi, kjer je bil beluš odrezan, rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. Stebelca škripljejo, če jih drgnemo drugo ob drugega. Divji šparglji so zeleni in tanki. Če so mladi, počijo, ko jih prelomimo.
Ajdova kaša s šparglji je povsem druga jed, če so šparglji nabrani zjutraj, na dan priprave.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh. Beli je olupljeni črni.
■
Šampinjone poznamo v naravni in gojeni različici. Gojeni so naprodaj skozi vse leto. Imajo visoko hranilno vrednost in dober, diskreten okus, ki v kuhinji omogoča vsestransko uporabo. (Presne) mlade šampinjone kombiniramo v jedeh, kjer je dobrodošla njihova hrustljava tekstura. Šampinjoni z odprtimi klobučki so njihova zrela različica z rjavimi lističi in povsem razvitim, izrazitejšim okusom.
Ajdova kaša s šampinjoni
Opozorila
Aprilski šparglji so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla. (španski)
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ajdova kaša s šparglji in šampinjoni (izvirno:
buckwheat with mushrooms and asaparagus),
Mira, z bloga
COOKING LSL
■ številni različni viri
Mira