Priprava
■ SOČNA TORTA ZA DVA. Dva majhna pokončna modelčka (premera 8 cm; če ju nimamo, gl.
ideje) premažemo z maslom in potresemo s kakavom; odvečni kakav otresemo.
■ BISKVIT. Mleku primešamo limonov sok.
■ Pečico ogrejemo na 170 °C.
■ Jajce in sladkor penasto stepemo. Primešamo olje, okisano mleko, 0,75 dl mlačne vode, vanilijev izvleček in ščepec soli.
■ Moko, kakav in sodo bikarbono presejemo na jajčno mešanico. Na hitro premešamo, testo pa nalijemo v modelčka. Za 30–35 minut ju položimo v ogreto pečico.
■ Borovničev premaz. Borovnice pristavimo v kozici s sladkorjem, limonovim sokom, jedilnim škrobom in vanilijevim izvlečkom. Počasi jih kuhljamo, da se sladkor stopi, borovnice pa spustijo vodo. Temperaturo povišamo, borovnice pa kuhamo da dobimo gosto teksturo, podobno džemu. Borovnice odstavimo in ohladimo.
■ SIRČKOVA KREMA. Smetano čvrsto stepemo.
■ Kremni sir in maslo (oboje sobne temperature) stepemo s sladkorjem v prahu. Nežno vmešamo stepeno smetano.
■ Pečena biskvita ohladimo v modelčkih.
■ LEŠNIKOVA KREMA. Smetano čvrsto stepemo.
■ Nutello in maslo (oboje sobne temperature) stepemo. Nežno vmešamo stepeno smetano.
■ Ohlajena biskvita vzamemo iz modelčkov. Ločeno ju ovijemo v prozorno folijo in za kakih 45 minut položimo v hladilnik.
■ Ohlajenim biskvitoma z nožem za kruh ravno odrežemo neravni vrh. Nato vsakega prerežemo na 4 podobno široke koščke.
■ Banano narežemo na 1–2 mm tanka kolesca.
■ Na zgornji košček biskvita položimo 5 kolesc banane, po kateri namažemo četrtino lešnikove kreme. Nanjo položimo drugi kos biskvita. Premažemo ga s četrtino borovničevega premaza, potem pa s polovico sirčkove kreme. Pokrijemo jo s tretjim koščkom biskvita in ponovimo postopek z banano in lešnikovo kremo. Nanjo položimo četrti košček biskvita, tistega, ki je bil med peko spodaj. Tortico ovijemo v prozorno folijo. Vsaj za 30 minut jo položimo v hladilnik. Enako pripravimo še drugo tortico.
■ dekoracija. Četrtino smetane čvrsto stepemo. Z njo tanko premažemo obe tortici, le toliko da ukrotimo drobtinice. Obe tortici še za 30 minut položimo v hladilnik.
■ Čokolado nadrobimo in skupaj z narezanim maslom stopimo v mikrovalovki ali nad soparo. Mešanico hladimo 10 minut.
■ Preostalo smetano čvrsto stepemo. Z njo enakomerno premažemo obe tortici. Nazadnje ju prelijemo s čokolado; s paleto ji pomagamo, da steče čez rob. Tortici ohladimo, da se čokolada strdi.
Serviranje
Ohlajena
sočna torta za dva je pripravljena za uživanje v dvoje. Najbolje, da se skupaj lotita najprej prve, potem pa še druge. Ali pa naj vsak s svojo hrani partnerja. Po daljšem zakonskem stažu vsak preprosto plane po svoji.
Nadomestek
■ Industrijsko pripravljeno Nutello (gl.
opozorila) lahko nadomestimo z bolj zdravo
domačo nutello ali z
domačo nutello brez sladkorja, pogosto lahko tudi z
bananinim namazom z lešniki. Sočna torta za dva je opazno okusnejša z domačo
Nutello.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Borovničev premaz lahko nadomestimo z borovničevim džemom.
Izboljšanje
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 °C, pri čemer se izloči kakavovo maslo, suhe sestavine, ki ostanejo, pa znova s hladnim postopkom zmeljejo v kakav v prahu.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla. Sočna torta za dva z eno od njih.
■ Kljub temu da so brezmadežno rumene banane videti lepše, raje sezimo po zrelih bananah z rjavimi pikami. Te so okusnejše in bolj zdrave. Olupljene banane, ki jih pokapljamo z limonovim sokom, dobijo izrazitejši in polnejši okus. Pa še svetle ostanejo.
Triki
■ Odmrznjene borovnice so videti kot sveže, če zamrznjene stresemo v cedilo. Prelijemo jih s toplo vodo (50 °C). Postopek ponovimo še enkrat.
■ Biskvit je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega.
■ Sladica, ki jo položimo na hlajenje v hladilnik, se ne bo navzela vonjav drugih živil v hladilniku. Če v hladilni položimo skledico ali krožniček z malo sode bikarbone.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Soda bikarbona je glavna sestavina pecilnega praška. V kuhinji jo uporabljamo kot rahljalno sredstvo. Soda bikarbona se pri segrevanju (nad 70 °C) ali ob stiku s kislimi snovmi (npr. jogurt) razgradi, pri čemer se sprošča ogljikov dioksid (CO2).
■ Smetana za stepanje vsebuje 35 % mlečne maščobe.
■ Kremni sir (tudi sirček, sirni namaz) je mlečni proizvod iz skute, z dodatkom smetane. Uporabljamo ga kot
namaz (številne
različice), pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi. Priljubljena, spretno promovirana in nekoliko precenjena predstavnika kremnega sira sta maskarpone (mascarpone) in
sirček Philadelphia.
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot
Gustin.
Različice
Ideje
■ gl.
borovnice (številne
ideje);
kremni sir (številne
ideje);
Nutella (številne
ideje);
torta (splošno)
■ Če nimamo ustrezni modelčkov, si pomagamo z dvema pokončnima skodelicama ali z dvema pokončnima pločevinkama od graha ali podobno. Odpremo ju na obeh straneh. Dobro ju operemo, posušimo in premažemo z maslom in potresemo s kakavom. Pazimo, da se ne porežemo!
Opombe
Borovnice so primerne za zamrzovanje. V eni plasti jih stresemo na pladenj ali velik pekač, potem pa jih zamrznemo. Zamrznjene predenemo v vrečke in shranimo. Gl.
triki.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor, ki zasvaja, uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Nutella vsebuje kar 70 % nasičenih maščob in rafiniranega sladkorja. Dve žlici (37 g) Nutelle vsebujeta kar 200 kalorij.
■ Izogibajmo se nakupu kremnega sira z oznako
light, z znižanim odstotkom maščobe. Ponavadi vsebujejo različne dodatke za izboljšanje okusa, poleg tega pa so te različice sira redkejše in se med mazanjem lahko razlivajo.
Zanimivosti
Po nekaterih virih naj bi bil Krištof Kolumb prvi Evropejec, ki se je srečal z grmom kakavovca, in sicer leta 1502 v Ameriki. Tamkajšnji prebivalci so plod grma imenovali
cacahuatl, iz plodov pa so pripravljali pijače.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sočna torta za dva (izvirno:
torta za dva)
Matejke Buča, z bloga
LIFE TASTES like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri