Priprava
■ MEHKI LIMONOV KOLAČ PO ITALIJANSKO. Tortni model (22 cm) namažemo z maslom. Pečico segrejemo na 175 stopinj.
Kolač izboljšamo, če testu primešamo sesekljane mandlje ali/in ingver.
■ Moko in pecilni prašek presejemo v manjšo skledo. Premešamo z metlico.
■ Lupinico 2 limon drobno naribamo. Ožamemo toliko limon, da dobimo 1,2 dl soka.
■ Jajca in sladkor stepamo, da se spenijo. Dodamo ščepec soli in med nadaljnjim stepanjem počasi prilijemo olje. Prilijemo limonov sok, dodamo lupinico in na hitro stepemo. Da se sestavine povežejo.
■ Stepamo in dodajamo presejano moko, po 1 žlico. Testo nalijemo v model. Pečemo ga pribl. 50 minut. Pečen je, ko v sredo zabodemo zobotrebec, in izvlečemo suhega.
Če si lahko privoščimo, kupujmo ekstra deviška olja. Ne-le oljčnega, so tudi druga.
■ Pečen desert ohladimo v modelu, položenem na rešetko / mrežico.
Serviranje
Ohlajen
mehki limonov kolač po italijansko potresemo s sladkorjem v prahu. Narežemo ga in ponudimo. Lahko s
stepeno sladko smetano ali s
stepeno smetano po francosko, chantilly.
Shranjevanje
Mehak limonov kolač po italijansko lahko hranimo pod stekleno kupolo ali v škatli za torte. Do 5 dni pri sobni temperaturi. Primerna je za zamrzovanje, cela ali po kosih. V zamrzovalniku jo lahko hranimo do 3 mesece. Odtajamo jo pri sobni temperaturi.
Mehki limonov kolač po italijansko
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Mehak limonov kolač po italijansko
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Pri nakupu limon izbiramo plodove, katerih teža ustreza njihovi velikosti. Najbolj sočni sadeži z najmanj pešk imajo mastno, tanko lupino. Naravno plodovi limonovca prvo leto ne odpadejo sami. Če jih ne oberejo do zime, začnejo ponovno zeleneti. Naslednje poletje se lupina zadebeli in jeseni obarva rumeno. Za oko privlačni in veliki plodovi vsebujejo veliko manj zdravilnih učinkovin.
Jajca hranimo v originalni embalaži, da zmanjšamo izgubo mase zaradi izhlapevanja. Pa tudi zato, da se ne navzamejo drugih vonjav.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
mehki limonov kolač po italijansko (izvirno:
soft lemon cake) s portala
Giallo Zafferano
■ številni različni viri
Mehak limonov kolač po italijansko