Priprava
■ LEDENA TORTA S TREMI SLADOLEDI, SADJEM, LEŠNIKI IN ČOKOLADO. Maslo narežemo v kozico in ga počasi stopimo.
■ Tortni model namažemo z maslom.
■ Kekse drobno zmeljemo v multipraktiku. Zmiksanim primešamo stopljeno maslo in med, glede na sladkobo, ki nam odgovarja. Homogeno zmes vtremo na dno tortnega modela. Tega pa položimo v zamrzovalnik za 10 minut.
■ Tortni model vzamemo iz zamrzovalnika. Po njem enakomerno nanesemo nekoliko zmehčan vanilijev sladoled. Nato model položimo nazaj v zamrzovalnik za 30 minut.
■ Banani narežemo in enakomerno položimo po vanilijevem sladoledu. Model položimo nazaj v zamrzovalnik. Tokrat za 20 minut.
■ Lešnike izluščimo, izluščene pa blago opečemo v pečici ali v suhi ponvi. Opečen ohladimo, ohlajene pa drobno sesekljamo.
■ Nekoliko zmehčan čokoladni sladoled enakomerno nanesemo po bananah. Model položimo v zamrzovalnik za nadaljnjih 20 minut.
■ Čokoladni sladoled potresemo s sesekljanimi lešniki. Po njih enakomerno nanesemo nekoliko zmehčan sadni sladoled. Tortni model položimo v zamrzovalnik še za 20–30 minut.
■ Češnje tik pred serviranjem izpeškamo.
Serviranje
Čokolado grobo naribamo ali drobno sesekljamo in potresemo po torti; gl. še
izboljšanje. Obložimo jo s češnjami, narežemo in ponudimo.
Ledena torta s tremi sladoledi navduši vsakogar.
Nadomestek
■ Jagodov sladoled lahko nadomestimo s kakšnim drugim sadnim sladoledom.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Izboljšanje
■ Brezmadežno rumene banane so videti lepše. Kljub temu segajmo po povsem zrelih bananah z rjavimi pikami. Te so opazno okusnejše in bolj zdrave.
■ Ledena torta s tremi sladoledi je opazno okusnejša s
karamelnim ali s
čokoladnim prelivom.
Ledena torta s tremi sladoledi
Nasveti
■ Pri nakupu češenj smo pozorni na peclje, ki naj bodo sočno zeleni.
■ Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Z različnimi vrstami medu v odtenkih spreminjamo tudi okus in barvo sladice. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, za odtenek bolj grenak okus.
Triki
Lešnikom zlahka odstranimo rdečo kožico, če strte stresemo v pekač in potisnemo v segreto pečico. Ko kožica razpoka, jih vzamemo iz pečice, stresemo na kuhinjsko krpo in zmanemo med dlanmi.
Pojasnila
■ Leska (
Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. Priljubljeni so zaradi neponovljivega, sladkastega okusa. Cele lešnike hranimo zaprte v plastično posodo ali v platneni vrečki. V hladilniku jih lahko hranimo do 12, izluščene pa do 6 mesecev. Oluščene lešnike kupujemo za sproti, ker hitro postanejo žarki.
■ Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenenega, lažje nadzorujemo količino soli
Različice
■ Sladoled je obvezna sestavinah številnih znanih sladic, npr.
banana split,
breskev s sladoledom in malinovo omako (Melba), hruška lepa Helena,
omleta presenečenja ter številnih kasat, ledenih tort, ledenih bomb in sadnih kup.
Opozorila
■ Industrijski sladoledi vsebuje veliko škodljivega sladkorja. Pogosto pa tudi škodljive hidrogenirane rastlinske maščobe, barvila, emulgatorje ipd.
■ Med najboljše pokazatelje ponarejenega medu sodita napis
ne kristalizira in cena pod 12 evrov za kilogram.
Zanimivosti
Prvo linijo za proizvodno sladoleda pa so odprli komaj l. 1926. Po odkritju pasterizacije.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ledena torta s tremi sladoledi (izvirno:
torta s tri sladoledne kreme) s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri