Priprava
■ DOMAČI VANILIJEV PUDING. Vanilijev strok podolžno razpolovimo in izpraskamo semena. 4,5 dl mleka in 3 žlice sladkorja segrejemo do vrenja in odstavimo.
■ Rumenjake in preostali sladkor gladko stepemo. Prilijemo preostalo mleko in dodamo jedilni škrob. Premešamo, da ni nobenih grudic in vmešamo sol. Primešamo nekaj žlic zavretega oslajenega mleka, potem pa zmes nalijemo v vroče mleko, pristavimo in med mešanjem zavremo. Med nadaljnjim mešanjem kuhamo 12 minuti, da se mešanica zgosti kot puding. Odstavimo in vmešamo zmehčano maslo in semena vanilije.
■
Dišeči domači vanilijev puding nalijemo v skodelice. Če na vrhu ne maramo skorjice, puding pokrijemo s koščki prozorne folije neposredno po površini. Hladimo ga 2–3 ure.
Serviranje
Starejši se spomnite, da smo industrijski puding tradicionalno prelili z malinovcem. Tudi
dišeči domači vanilijev puding izboljšamo na ta način. Ali pa ga izboljšamo s kakšno domačo sadno omako. Ta je lahko preprosto pretlačeno sadje, razredčeno z malo vode. Ali pa kakšna domača marmelada ali džem, segret z žlico vode.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
Izboljšanje
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Domači vanilijev puding
Nasveti
Vanilijevega stroka, iz katerega izpraskamo semena in ga ne kuhamo, ne zavržemo. V steklen kozarec za vlaganje stresemo sladkor v prahu, v katerega potisnemo strok. Na ta način dobimo vanilijev sladkor, ki je opazno aromatičnejši od industrijskih različic.
Pojasnila
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan kot
Gustin.
■ Zmehčano maslo je maslo sobne temperature.
■ Vanilijev strok je plod
vanilije (
Vanilla planifolia), rastline iz družine orhidej, ki se vzpenja kakor vinska trta. Do 20 cm dolge stroke brez vonja poberejo, ko so še zeleni in nezreli. Izpostavijo jih vročini, ki encimom omogoči, da sestavine v stroku pretvori v vanilin in druge dišeče snovi. Stroke nato sušijo, da se vlaga s prvotnih 60-70 % zniža na 25-30 %. Nazadnje jih razvrstijo po kakovosti, glede na aromo.
Različice
Ideje
■ gl.
rumenjak (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Zanimivosti
Številne pomembne hranilne snovi se v mleku skrivajo v nemastnem delu. Količina hranilnih snovi v (pol)posnetem mleku torej ni bistveno manjša kot v polnomastnem.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
dišeči domači vanilijev puding (izvirno:
savršen domaći puding od vanilije)
Ana-Marija Bujić, s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri