Priprava
■ BOUNTY PANAKOTA S ČOKOLADO. V kozici pristavimo sladko smetano, 1,5 dl mleka, sladkor in vaniljev sladkor. Segrejemo tik pod vrenje, zavreti ne sme (!).
Panakota je okusnejša, če vaniljev sladkor nadomestimo s semeni 1/2–1 stroka vanilje.
■ V lončku zmešamo preostalo mleko in z želatino. Počakamo, da nabrekne.
■ Belo čokolado nalomimo na kockice ali jo grobo sesekljamo. Vročo smetanovo mešanico odstavimo. Vanjo stresemo belo čokolado. Po pol minute premešamo, da dobimo gladko zmes.
■ Želatino pristavimo pri najnižji temperaturi. Počasi segrevamo. Ko se želatina stopi, jo vmešamo v čokoladno mešanico. Dodamo kokosovo moko, premešamo in hladimo 10 minut.
■ Pripravimo kozarce ali kozarčke za vlaganje (pribl. 2 dl). Panakoto enakomerno nalijemo v kozarce/kozarčke. Položimo jih v hladilnik za 3–4 ure.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja sladice, 3,30–4,30 ure.
■ ČOKOLADNI PRELIV,
GANŠ. Smetano segrejemo tik pod vrenje, zavreti ne sme. Čokolado nadrobimo na kocke ali jo grobo sesekljamo. Vročo smetano odstavimo in dodamo čokolado. Počakamo minuto in gladko razmešamo.
■ Čokoladni preliv nalijemo na ohlajeno panakoto. Kozarce/kozarčke spet položimo v hladilnik. Tokrat vsaj za 30 minut. Da se preliv strdi.
Serviranje
Bounty panakota z belo čokolado in čokoladnim prelivom ali
kokosova smetanova strjenka s čokolado, po okusu potresena s kokosovo moko in s čokoladnimi ostružki.
Bounty panakota s čokolado
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov. Ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane. Ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
Kakovostne čokolade (abecedno): Amedei, Barry, Callebaut, Dalloyau, Debauve & Gallais, Domori, Menier, Poulain, La Maison du Chocolat, Valrhona, Weiss in Zotter.
■ Bela čokolada ne sodi med čokolade, saj ne vsebuje kakavovega testa. Lahko je sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oz. tablic in kapljic.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Bounty panakota s čokolado je okusnejš z eno od naštetih.
■ Panakote (
panna cotta) v italijanskih kuharicah ne najdemo pred l. 1960. V deželi Piemont, od koder prihaja, so jo l. 2001 uvrstili med tradicionalne jedi. Avtorica je domnevno Madžarka s področju Langhe.
Opozorila
Vložek v eko čokolade se obrestuje, a ne vedno; gl.
Nezdrava črna čokolada. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne (eko) čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca ali kadmija. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
Bounty panakota s čokolado ali
kokosova smetanova strjenka s čokolado (izvirno:
Bounty Panna Cotta)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović
Natalija Milodanović