Predpriprava
ČIČERIKA, BUČKE IN FETA V SOLATI. Čičerko namočimo v hladno vodo čez noč. Ali pa uporabimo že kuhano iz pločevinke.
Priprava
■ Namočeno čičerko odcedimo in skuhamo. Kuhano odcedimo, oprhamo s hladno vodo in še enkrat odcedimo.
■ Bučke podolžno narežemo na tanjše rezine. Opečemo jih v žar ponvi ali na žlici olja v klasični ponvi. Le toliko, da se nekoliko zmehčajo, a ostanejo čvrste.
■ V skledi nežno premešamo čičerko, opečene bučke in nadrobljeno feto. Sestavine posolimo ter prelijemo z limoninim sokom in z oljem. Še enkrat jih nežno premešamo.
■ Baziliko in meto natrgamo po solati.
Serviranje
Čičerka, bučke in feta v solati ali
solata s čičeriko, bučkami in feto je jed, ki jo ponudimo za malico. Pa tudi kot prilogo k pečenim ribam, k pečeni perutnini ali k mesu z žara.
Izboljšanje
Meta je najboljša julija in avgusta, tik pred cvetenjem, ko vsebuje največ listne mase in eteričnih olj.
Solata s čičeriko, bučkami in feto
Nasveti
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža naj bo sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-12 cm.
Pojasnila
■
Čičerka (Cicer arietinum) je enoletna, 20-25 cm visoka stročnica, ki ima v kratkih strokih 2-3 užitna, srčasta, lešnikom podobna zrna. Poznamo več vrst čičerke, ki se razlikuje predvsem po barvi in velikosti. Pretežno je rumena, lahko pa je tudi bela, zelena ali črna. Po okusu spominja na orehe in kostanje, vse vrste pa so hranljive in lahko prebavljive. Gl. tudi
opombe.
■
Improvizirajmo.
Čičeriko najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, česnom*, čiliji, ingverjem, kajenskim poprom, kisi (balzamični, rdeči vinski, šerijev), koriandrom, limonami* (zlasti s sokom), lovorovimi listi, meto, mleto rdečo papriko (prekajeno, sladko), origanom, peteršiljem*, poprom, rimsko kumino*, rožmarinom, rujem (sumac), timijanom ali/in z žafranom.
■
Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega mleka. Njen okus je pikanten, od blagega do ostrega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
■
Poznamo nad 60 vrst bazilike, ki jih po botaničnih lastnostih v osnovi delimo na indijske in azijske ter na evropsko sredozemske sorte. Barvno se razlikujejo od svetlo zelenih do temno rdečih z vijoličnim pridihom. Z lističi, ki so lahko zelo drobni ali dolgi celo do 5 cm.
Različice
Ideje
■ gl.
čičerka (številne
ideje)
■
Improvizirajmo. Čičerko najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, kumino, limonami (zlasti s sokom) ali/in s peteršiljem.
Opombe
Najbolj znane vrste čičerke so:
desi (tudi
Bengal gram, kala chana, chhola boot),
Bambai (Bombaj) in
kabuli (kabulska; najbolj pogosta v Sredozemlju). Bolj redki sta
črna čičerka (
ceci neri), ki je doma v italijanski Apuliji in indijska
zelena čičerka (
harbhara). Gl. tudi
pojasnila. Iz 100 g suhe čičerke dobimo 200-250 g kuhane.
Opozorila
Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejeno feto slabše kakovosti iz kravjega mleka prepoznamo po tem, da umetno beljen sir po nekaj dneh postane rumen.
Zanimivosti
■ Čičerka je v našem Primorju znana tudi kot nosec, na Hrvaškem je
slanutak, v Dalmaciji
čeči, v Istri pa
slanac.
■ Grška beseda
feta izvira iz istoimenske italijanske besede, ki pomeni
rezina.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čičerka, bučke in feta v solati ali
solata s čičeriko, bučkami in feto (izvirno:
salata od slanutka, tikvica i feta sira) s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri