Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Rižota

    Rižota (risotto) je po vsem svetu priljubljena italijanska specialiteta z rižem in (brez)mesnimi dodatki. Rižote pripravljamo z okroglozrnatim rižem, ki vpije veliko tekočine. Najboljša sta Carnaroli in Vialone Nano.
    30. april 2011
    št. ogledov: 9908

    Rižota (risotto) je po vsem svetu priljubljena italijanska specialiteta z rižem in (brez)mesnimi dodatki. Jed izvira iz Azije (gl. pilav), od koder se je razširila tudi v Sredozemlje. Rižota je za pripravo nadvse preprosta; kdor zna pripraviti eno (gl. OSNOVNA RIŽOTA, zna pripraviti (skoraj) vse. Vendar pa je priprava preprosta le, če upoštevamo osnovna pravila priprave.

    KAKO SKUHAM NAJBOLJŠO OSNOVNO RIŽOTO

    Nakup

    Rižote vedno pripravljamo z okroglozrnatim rižem, ki vpije veliko tekočine. Najboljši izbor sta carnaroli in vialone nano, sprejemljiv pa je tudi arborio. Dober test za kakvosten riž je preprost: če vanj potisnemo prst, izvlečemo belega od škroba. Pa še to: riža za rižoto nikoli ne operemo (!).

    Sestavine

    Rižote pripravljamo s številnimi dodatki, kot so meso, ribe, morski sadeži, gobe, zelenjava ipd. Omejitev skorajda ni.

    Priprava

    Nadomestek

    Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc. Veganski nadomestek je {{domači veganski parmezan}}.

    Izboljšanje

    ■ Riž najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo, fižolom* (črnim*), gobami (nadev), kariji, kokosom*, kokosovim mlekom*, maslom, mlekom, oreški (mandlji, orehi, pekan, pinjole, pistacije), pilavi, smetano, suhim sadjem (marelice, rozine, slive), zelenjavno osnovo ali/in z zelenjavo (nadev).
    ■ Riž najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): cimetom, čebulo, česnom, ingverjem, kardamomom, karijevim praškom, kokosom*, limonami (sok, lupinica), maslom, peteršiljem, sojino omako ali/in z žafranom*.


    Foto: Valentina Solfrini

    Nasveti

    ■ Riž ohrani svojo kakovost in obliko, če ga pripravljamo v manjših količinah. Rižoto vedno skuhamo na zob, al dente.
    ■ Riž kuhamo pri nizki temperaturi, da zrna nabrekajo počasi. Vedno z vročo osnovo, da je kuhanje enakomerno.
    ■ Čisto govejo juho pri zalivanju rižote lahko nadomestimo s čisto perutninsko juho, s čisto kokošji juho in podobno, v cenejši različici s kostno juho, v brezmesni različici pa z zelenjavno osnovo.

    Triki

    Pri pripravi prave kremaste rižote je idealno razmerje med rižem in tekočino 1: 3,5. Zato je priročno, da stehtan riž stresemo v ustrezno veliko skodelico. S katero potem zlahka odmerimo ustrezno količino izbrane tekočine.

    Pojasnila

    Čim boljši je riž, več tekočine vpije med pripravo.

    Različice

    gl. RIŽOTE ■ Število različnih rižot je, podobno kot pri testeninah in (praženem) krompirju, neskončno. Odvisno je le od našega razpoloženja in domišljije.
    Žafranova rižota, bolj znana kot milanska rižota, je lahko osnova za številne druge rižote. Domišljiji se pusti povsem prosta pot. Ločeno pripravimo lisičke, mešane gobe, zelene beluše, grah, koromač, sipice ali drugo izbrano živilo. Pripravljeno živilo skupaj z drugimi sestavinami po receptu ali okusu (npr. parmezan, sladka smetana, sesekljan peteršilj) vmešamo h kuhanemu rižu.

    Ideje

    ■ Rižoto ponudimo kot toplo predjed, kot samostojno jed ali kot prikuho. Tako npr. je žafranova rižota priloga k znameniti italijanski jedi osso-buco (telečja krača po milansko), kot prilogo pa jo ponudimo tudi k različnim (govejim) ragujem.
    ■ Podobno kot rižote pripravljamo ričote, jedi z ješprenjem.

    Opombe

    Riž med kuhanjem naraste za približno trikrat. Zato računajmo, da iz zajemalke riža dobimo 3 zajemalke rižote., pri čemer pa niso upoštevani drugi dodatki.

    Opozorila

    ■ Glaziran riž proizvajajo tako, da riž glazirajo oz. obdajo z mešanico smukca in glukoze, da se sveti. Nekateri glazurni posipi so včasih vsebovali celo zelo strupeni azbest. Aktualnih podatkov nimamo.
    ■ Morskim rižotam ponavadi ne dodajamo parmezana. Če pa že, uporabimo mladi sir. Ki še nima značilne pikantnosti.

    Zanimivosti

    ■ Po stari legendi je beseda rižota nastala iz stare latinske fraze risus timus. S katero so milanski vojvode v 6. st. poimenovali rumeno jed z rižem, današnjo žafranovo rižoto ali milansko rižoto.
    ■ Prvi recept za rižoto so natisnili v kuharici Veda o kuhanju in umetnost uživanja v hrani (La scienza in cucina e l’arte di mangiar bene), Pelegrina Artusija (1820 -1911), prvega proslavljenega italijanskega pisca kuharic.
    ■ Podobno kot rižoto pripravimo tudi staro italijansko jed jed s testeninami; gl. makaroni s paradižnikom in parmezanom.

    Viri

    ■ prevedeno in dopolnjeno geslo rižota
    ■ številni različni viri 

    Sletne povezave

    o rižoti s številnimi povezavami (angl.)
    ■ skoraj vse o rižu (angl.)
     


    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    Odstrani