Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Aleluja

    Slovenska ljudska postna in velikonočna jed
    20. februar 2010
    št. ogledov: 5796
    Aleluja je tradicionalna slovenska postna in velikonočna jed, ki so jo pripravljali iz repnih olupkov, ki so jih pri pripravi kisle repe spravljali in sušili v dolgih trakovih. Po pokrajinah je znanih nekaj različic. (gl.)

    Različice

    ■ V Poljanski dolini so alelujo zakuhali z belo moko in zabelili z maslom.
    ■ Drugod po Gorenjskem so jo skuhali v kaši, podmeteni z ajdovo moko, ali kar v mesni juhi.
    ■ Prleška
    aleluja je iz posušenih repnih olupkov, kijih 3 dni namakajo, pri čemer vodo vsak dan zamenjajo. Nato jih skuhajo v juhi, v kateri so kuhali meso. Kuhane olupke vzamejo z juhe, sesekljajo in vrnejo v juho. Ko zavre, dodajo podmet iz moke in hladne vode. Na koncu jo zabelijo z vročimi ocvirki ali praženo zaseko.
    ■ Ponekod naredijo podmet iz ajdove moke, drugje jo zgostijo z ajdovo ali proseno kašo, začinijo s kumino in poprom.
    ■ Primorska aleluja
    je iz cele sveže repe, ki jo na primer v Štanjelu razrežejo neolupljeno na rezine, stresejo v kozico, zalijejo z vodo, da jih komaj pokrije, solijo in skuhajo. Na maslu zarumenijo drobtine, stresejo repne rezine nanje s tekočino vred, pomešajo, po potrebi zgostijo z moko. Izboljšajo jo z žlico smetane. 

    Opombe

    Aleluja je po nekaterih virih (npr. Tone Janežič, Mirjam Furlan Lapanja, Dnevnik 30.3.2002) spomin na hudo lakota, ki je na Kranjskem vladala leta 1529 ali pa v letih 1817 do 1820, ko so komaj čakali, da bo zrasla prva travica, ki so jo potem pojedli s kisom. zanimivosti
    ■ V Brdih je aleluja fulj.
    ■ Pisatelj Janez Trdina je v svoji noveli Arov in Zman (1850) zapisal izročilo o nastanku aleluje: »Od Turkov obleganim kristjanom je zmanjkal živež. Ko sta dva hlapca kuhala na dvorišču svoj zadnji del všena, jima je padel iz droga nad kotlom v lonec repni olupek in se prav dobro skuhal. Olupkov je bilo v gradu na pretek. S tem so se potem preživeli oni in tudi drugi ljudje, ki o veliki noči niso imeli več druge hrane.«
    ■ Še leta 1944 so ljubljanske branjevke na trgu ponujale alelujo, repne olupke, namočene v domači kis. 

    Viri

    številni različin viri


    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    Odstrani