Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Restavracija Grič, Šentjoš nad Horjulom

    Ena Michelinka. Gostinski lokal, ki sodi v vrh slovenske gostinske ponudbe. Chef Luka Košir, išče in raziskuje. Uporablja lokalna živila, kar 80 % sadja in zelenjave prihaja z domače kmetije. Pa še ekološka farma rac.
    Foto: fotografije hrane: Suzan Gabrijan
    20. februar 2010
    št. ogledov: 3412

    Restavracija Grič
    Šentjošt nad Horjulom 24 c, Horjul 

    Kontakt

    Odprto

    od srede do petka od 17. do 23. ure; sobote od 12. do 23. ure (obvezna rezervacija); poleti preveri na spletni strani, kdaj so na krajšem dopustu

    Zaprto

    od nedelje do torka

    Kuhinja

    avantgardno in avtorska, ustvarjalnost in estetika v službi okusa, naslednja stopnja besede samooskrba; v Mladini rečejo: "Svetovna špica je to, narodni zaklad." Tudi vegetarijanska menija, ob rezervaciji do 3 dni pred prihodom.

    Ocene

    Mladina, maj 2022 (5/5); Nedelo, junij 2017 (5/6); Mladina, julij 2014 (5/5); Nedelo, september 2013 (4,5/6)


    Foto: Suzan Gabrijan

    Izvlečki iz ocen

    • »... Sesekljano, masleno mehko, pet mesecev zoreno bikovo stegno zavije v čemaževe liste; par tednov zoreno tunovo potrebušino z japonsko redkvijo in zajčjo deteljico spremeni v vizualno in aromatsko umetnino; fileje postrvi položi in zelišča doda na razbeljene kamne in jih v sopari skuha pri mizi; račje stegno nacufa in prekrije s krekerjem iz račje kože, rumenjak račjega jajca položi na hrustljave šparglje in ajdove kokice... in jim doda kremo ostrig ali inčunov ali črnega česna, omako iz mladih bukovih listov, maslo gozdne zemlje, pečen kvas, borovo olje, sončnični pesto... osvežilni sladoled iz akacije, napitek iz z ultrazvočno mašino obdelanih vijolic, parfe iz svežega mleka, prelit z domačim brezovim sirupom (100 litrov počasi povrete brezove vode da liter sirupa!) in še cela serija norih drobnih sladkarij na koncu... (Mladina, 2022)

      »... naredil posebne namizne obešalnike, na katerih rezine dimljenih račjih prsi dobijo poljub brezovega sirupa. Pod njimi čakata na priložnost pravkar spečen brioš in že dolgo vložen koromač... Po vsakem hodu si bolj čil. Nekaj zagotovo k temu doda oblika, od krožnikov, ki so posebnost, ker so hand-made, do prezentacije, ki ni bohotna, ker je le lepa, toda največ doda vsebina, ker je dovolj minimalistična, da ne zasiti, in dovolj kompleksna, da je polna, slojevita, resna. Izvedba je natančna, skoraj brezhibna, dva raviola, jajčno bogata, tanko zvaljana, spretno zvita, polnjena s kozicami, v omaki iz rjavega masla... Vse je drugače, vse je nenavadno, vse je Koširjevo, toda vse se ujema, sklada, druži... dolgo mešanje grobe polente, ki ustvari nežno kremo, z dolgim praženjem (štiri ure) pinjol, ki ustvari gosto, krepko, temno slano-sladko pasto... Ta žar je lahko pogasil le peht­ranov sladoled z borovnicami in jagodami. Pepel je imel okus po domači karameli s koromačem...« (Nedelo, 2017)
       
    • »... Vlakec fascinirajoče prezentiranih, v nulo usklajenih teksturnih in okušalnih kombinacij pa je neutrudno fural dalje: pod rezinami rožnato zapečenega fileja gosjih prsi je čemela tako krasna in osvežilna mešanica rdeče pese, borovnic, malin in rabarbare, da še zdaj odzvanja v glavi. Počasi kuhani/pečeni kosi pujsa z medeno glazuro so spomenik koncentriranju okusov, neizpodbitni dokaz pravega šefovega mojstrstva pa je bil položen na dno ogromnega kovanega krožnika: komur iz stegna stare krave uspe narediti tako mehke in sočne in okusne za grižljaj velike rezine (rare!), tistemu je pač treba na glas zaploskati: Bravo!!!...« (Mladina, 2014)
       
    • »... Koširjeve glavne jedi so enostavno – dogodivščina! Flamček na kmetiji Opale v Žireh rejenega pujska ima glazuro tega sladko-grenkega hišnega brezovega sirupa, ki ga tako hrustljavo zapeče, da je vsa maščoba pod njim pravzaprav – sladica. In tudi, ko se v konkurenci divjega fazana z jerebiko in jagenjčka s kmetije Žakelj iz Šentjošta, pečenega v senu, odločite za staro govedo, ki se je dolgo paslo po Škofjeloškem hribovju, ne boste naredili napake. Govedina je tako dolgo suho zorjena, da bi drugi mesarji zredili že novo tele, in tako dolgo pečena na 55 stopinjah, da bi drugi kuharji šli že spat...« (Nedelo, 2013)

    Foto: Suzan Gabrijan

    Cene

    • osnovni meni 67 (na restavracijski spletni strani 80; podatka o številu hodov ni?!; vinska spremljava pribl. 35); degustacijski meni s pribl. 25 hodi / prigrizki 110 (na restavracijski spletni strani 120; vinska spremljava pribl. 50) (2022)
    • hladne predjedi 7–10, juhe 2,50–3,50, tople predjedi 10–12, glavne jedi 23–28, sladice 3–7; 5-hodni dnevni degustacijski meni 37; sezonski 12–15 hodni degustacijski meni 110–140 evrov (2017)
    • seštevek cen hladne, tople predjedi, glavne in sladke jedi, izbrane iz dnevno spreminjajočega se menija, se bo ustavil nekje med 35 in 40 evri (2014)
    • hladne predjedi 7, juhe 2 do 5, tople predjedi 7 do 10, glavne jedi 14 do 25, sladice 2 do 5 evrov (2013)

    Vinska karta

    • pretežno slovenski vinarji, tudi zelo redke polnitve; tudi Alzacija, Avstrija... (2022)
    • več kot 150 etiket, enakopravno zastopanih vseh treh slovenskih vinskih dežel; najbolj priljubljeni so Frešer, Burja, Terpin, Tavčar in Ferjančič (2017)

    Spletne povezave


    Restavracijski del v nadstropju, foto Vivi




    Kdor uporablja FB, ve, da prodajajo tudi domače proizvode; foto Suzan Gabrijan


    © 2004-2024 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.915 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani